היכן כדאי לרכוש מט"ח?

רכישת מט"ח – איפה הכי כדאי? רובנו מחפשים את הצ'יינג' הקרוב כדי לקנות מט"ח לחו"ל או כדי להמיר את המט"ח לשקלים ולקבל אותו על המקום. חלק מאיתנו עדיין ייגשו לבנק למרות שרוב הסקרים מוכיחים שהמרת המט"ח בבנקים היא היקרה ביותר במדינה ויש גם את אלה שיעדיפו את הדואר שנחשב לאטרקטיבי. 

 

שאלת רכישת המט"ח עולה בדרך כלל בעיקר לקראת הנסיעה המתוכננת לחו"ל. אמנם אפשר ואפילו כדאי לקחת אתכם כרטיס אשראי בינלאומי או להשתמש בהמחאות נוסעים, אך תמיד עדיף לטוס עם תקציב מזומנים מסוים שיוכל לשמש אתכם גם לרכישות קטנות וגם במקרים שבהם בית העסק לא מקבל סוגים אחרים של תשלום. 

 

שער רציף: הפרט החשוב שלא מגלים לכם

בעולם ההמרות מומלץ לברר לפני הקנייה מהו השער הרציף של המטבע שברצונכם לרכוש. שער רציף הוא השער הנכון לאותה נקודת זמן, בעוד ששער יציג הוא שער החליפין, שיותר מבוסס על אינדיקציה מאשר סטטוס עדכני ומדויק. לאחר בירור השער הרציף, כדאי לגשת למקום שבו אתם רוצים לבצע המרה ולברר מה השער הרציף ומה תעריף העסקה. כך תדעו אם נותן השירות הוא אמין ומדוייק וגם תתעדכנו בשער ההמרה והעמלה שתשלמו. לשם ההמחשה, נניח שאתם רוצים לקנות דולרים והשער הרציף כרגע עומד על 3.8 שקלים לדולר ומקום ההמרה (צ'יינג' או בנק למשל) ימכור לכם ב-3.82 שקל לדולר, מדובר בעמלה נוחה של 2 אג' בלבד. 

כדאי לדעת שרוב הגופים דורשים עמלה גבוהה ולכן מותר ואף רצוי להתמקח עליה. כן, גם (ובעיקר) בבנק. 

 

בדרך כלל יבצעו עבורכם את המרת המט"ח על פי שער יציג, אך אם תבקשו, יספקו לכם גם את השער הרציף. מצד שני, לא באמת צריך להגיע עד הפקיד או הצ'יינג'ר כדי לבדוק את זה. הכל זמין לכם ברשת ובצורה מדויקת, כך שגם אם נותן השירות רוצה להתחכם ולמסור לכם תעריף גבוה יותר במכוון, תוכלו לגרום לו ללא מעט מבוכה. בחלק אחר מהמקרים נותן השירות סתם עלול לטעות ולכן תמיד כדאי לבדוק בעצמכם. 

 

 רכישת מט"ח דרך הבנק: יתרונות וחסרונות

הבנקים עדיין נחשבים למקום הכי בטוח ואמין (וגם הנוח ביותר) לבצע בו רכישת מט"ח, אם כי מדובר באפשרות היקרה ביותר. עמלת הפקידים על ביצוע הפעולה עומדת על 0.18% בממוצע, אלא אם התמקחתם והצלחתם להוזיל אותה. עמלת המינימום למשיכות של כמה אלפים עומדת על 7 דולרים בערך. ועוד סיבה לרעתם של הבנקים, היא שערי החליפין שידועים כהרבה פחות טובים מבנק הדואר וסניפי הצ'יינג'. בקנייה השער יהיה גבוה יותר ובמכירה (כאשר רוצים להיפטר ממטבע החוץ ולהמיר אותו לש"ח) תחוייבו בנוסף לעמלה הרגילה גם בעמלת פקיד, מה שעשוי להסתכם בלמעלה מ-1%. 

הבנק רוצה שתמשיכו לבצע אצלו קנייה של דולרים ושל מט"ח בכלל ולכן יהיה מוכן להתגמש אם תתמקחו או תכריזו שאתם הולכים למקום אחר. גם הוותק והכסף שלכם משחק פה תפקיד וככל שאתם לקוחות וותיקים יותר ויש לכם יותר כסף בחשבון, כך יהיה לכם קל יותר להשפיע על התעריפים. אך גם אם אתם לא הכרישים העשירים ביותר של הבנק, אין שום סיבה שלא לנהל מיקוח. 

 

שימו לב שאם תבצעו משיכת מט"ח דרך הכספומט של הבנק, תיפטרו מעמלת הפקיד אך לא תוכלו לבצע משיכה של מטבע שאיננו דולר או יורו ברוב המקרים. וגם מומלץ לבצע את הפעולה אך ורק בכספומטים ששייכים לבנק שלכם משום שבנקים אחרים הם יקרים יותר (למעט בנק לאומי שמציעים תנאי משיכה טובים יותר. ראו פירוט בהמשך הכתבה).

משיכה בכספומטים שנמצאים בנתב"ג תחייב אתכם בכל מקרה בעמלה גבוהה במיוחד, גם אם מדובר בכספומט של הבנק האישי שלכם. אז מיהו הבנק שמציע את המחיר הנמוך ביותר? מתוך בדיקות שנערכו מטעם מספר גופים מרכזיים, מסתמן שהמרות מט"ח בכספומטים הכי משתלמות באלו של בנק לאומי. כאן התעריף טוב הרבה יותר ביחס לכל כספומט של בנק אחר וגם הזמינות של המט"ח גבוה בהרבה. השירות כמובן ניתן ללקוחות כל הבנקים וללא זכויות יתרות ללקוחות לאומי.

במקרה ואתם זקוקים לבצע העברת מט"ח לחו"ל הכנתי לכם כתבה מורחבת בנושא, לחצו על הקישור הבא – העברת כספים לחו"ל .

 

רכישת מט"ח בבנק הדואר: האם זה כדאי?

ניתן לפנות גם לבנק הדואר שאין לו חיובי עמלות ושער ההמרה שלו טוב יותר בדרך כלל מהבנקים. אם תבקשו קנייה או מכירה של כמה אלפים תקבלו הנחה נוספת בעלות ההמרה. הדואר בנוסף מאפשר לבצע  רכישת מט"ח גם באמצעות כרטיס האשראי עם אופציה לתשלומים, אך מגביל אתכם עד 2,000 דולר. זה אמנם נוח במיוחד, אך כרוך בעמלה לחברת כרטיס האשראי שלכם שעליה לא יהיה לכם מול מי להתמקח. 

חיסרון לרעתו של הדואר, הוא העובדה שהוא לא מחזיק מטבעות נדירים ובדרך כלל תמצאו בו את המוכרים יותר כמו אירו, דולר ולירה שטרלינג. בבנקים ובצ'יינג'ים המגוון הרבה יותר רחב. 

 

צ'יינג' – CHAINGE: עדיין הפופולרי ביותר

הגענו לאופציה הפופולרית ביותר בישראל – הצ'יינג'. כאן רוכשים את המט"ח דרך מסירת המזומן או דרך כרטיס האשראי עם אופציה לחלוקה לתשלומים. למרות שבדרך כלל לא תהיה כאן עמלה, חשוב שתדעו ששער ההמרה גבוה יותר במספר אגורות מהשער הרציף. לכן כדאי לסקור מספר צ'יינג'ים, להתמקח ולקבל מהם תעריפים מדויקים לפני שמקבלים החלטה משום שכל אגורה יכולה להיות חשובה. זה נראה כמו הבדל קטן, אבל יכול להיות חסכוני מאוד כאשר מדובר בסכומים גדולים של כמה אלפים או עשרות אלפים. 

סניפי הצ'יינג' מתחרים ביניהם לבין עצמם ואם תגיעו למקום שבו יש ריכוז גדול של צ'יינג'ים תוכלו להשיג עמלה ופרמיה מוזלות. בנוסף, ככל שהסכום גדול יותר, השער שיוצע לכם היה טוב יותר. 

שימו לב שלמרות שהצ'יינג'ים נמצאים בפיקוח, עדיין חשוב לוודא שמדובר בעסק מורשה עם רישיון תקף מטעם משרד האוצר. 

 

האם בקרוב נוכל לבצע רכישת מט"ח עצמאיות ברשת?

בשנים האחרונות מסתמנת בשורה בנושא רכישת מט"ח, שמגיעה מכיוון הרשתות החברתיות. אמנם השיטה עוד נמצאת "בחיתולים" אבל הבקיאים בתחום כבר צופים לה עתיד זוהר. מדובר באתרים ודפים ברשת פייסבוק בעיקר שמציעים "שידוכים" בין מוכרים וקונים במט"ח, שיכולים לבצע בעצמם את החליפין וללא שום גוף שיגבה מהם עמלה. כך למשל אדם שמעוניין לקנות 2,000 אירו יוכל לאתר אדם אחר שמוכר 2,000 אירו והעסקה ביניהם תתומחר על פי השער הרציף כך ששני הצדדים מרוויחים: הקונה מקבל את השער הטוב ביותר לקנייה והמוכר מקבל את השער הטוב ביותר למכירה.

אז נכון שצריך לוודא שהצד השני אמין ושהכסף שזורם ביניהם איננו מזויף, אך לא חסרות שיטות שאפשר לבדוק בעזרתן את טיב הכסף. סביר להניח שגם המדינה פחות מעודדת את השיטה כך שבינתיים יהיה ניתן למצוא אותה בקבוצות וקהילות סגורות בלבד ולא בטוח שתמצאו מטבעות ספציפיים עם נפיצות נמוכה ובסביבת המגורים.

עם זאת, נראה שהקהל שבע משיטות ההתעסקות המסורתיות במט"ח, מהצורך במיומנויות מיקוח, בדיקות מייגעות וחשש מאבטחה גרועה, כך שקל לשער שאם האופציה הזו תוצע לציבור באופן נרחב, יהיו לה לא מעט תומכים נלהבים.

עוד מוקדם לקבוע האם לשם הולך עתיד רכישת המט"ח ומה יהיה למדינה לומר בנושא, אבל אפשר לנחש שבמוקדם או במאוחר, גם הגופים הקיימים יצטרכו לפעול דרך הרשתות החברתיות ואתרים עצמאיים ולשווק את הפעולה לקהל הצרכנים באופן דיגיטלי, עם עמלות שנושקות לאפס. 

רכישת מטח
עוד בנושא צרכנות
שח מט
6 משחקים שישפרו לכם את החשיבה האנליטית

החשיבה האנליטית היא כישור חיוני בעולם המודרני, שבו אנו נדרשים לקבל החלטות מושכלות ולפתור בעיות מורכבות באופן תדיר. משחקים מסוימים יכולים לסייע בפיתוח כישורי החשיבה

a tax calculator
תכנון מס מקצועי לקראת פרישה

יוצאים לפנסיה? כדאי שתכירו את סעיף 125ד לפקודת מס הכנסה – פטור על רווחי הון אנשים שמשקיעים בניירות ערך נדרשים ברוב המקרים לשלם סכום גבוה

בחירה נכונה של יועץ תעסוקתי

איך לבחור יועץ תעסוקתי? לאורך הקריירה, זה טבעי להרגיש לפעמים שאנחנו לא במקום המדויק לנו ביותר, בין אם מבחינת התגמול, הסיפוק מהעבודה או אפילו היבטים

חשיבות הביטחון בזוגיות

בכל הנוגע למערכות יחסים אינטימיות, ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לחיבור מוצלח ומספק בין בני זוג. אחד הגורמים החשובים ביותר הוא תחושת הביטחון של הגבר

מחפשים פוסט מסוים?
נא להקליד בשורת חיפוש את הפוסט שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
חיפוש