חשבון צעיר – השוואת תנאים בדרך לבגרות

אנחנו ממעטים להחליף את הבנק שלנו. זה תהליך לא לגמרי נעים או כייפי, צריך להסדיר את כל החוב במידה ויש מול הבנק, לסגור הלוואות ומשכנתאות, להעביר את כל הוראות הקבע והתשלומים לחשבון החדש, לדאוג לכרטיסי אשראי חדשים ופנקסי צ'קים חדשים – המון בירוקרטיה והתעסקות. אנשים שלא מרוצים מהבנק שלהם לא ממהרים להחליף את חשבון הבנק, מתוך מחשבה על הבירוקרטיה והטרטורים הצפויים להם וגם כי אינם בטוחים שבבנק החדש יהיה כל כך הרבה יותר טוב – אז למה להם, בעצם?

מתוך הנתונים האלו, השכילו להבין בבנקים השונים שאם אנשים לא ממהרים להחליף בנק, כדאי מאוד לתפוס אותם כבר כשהם צעירים ופותחים חשבון בנק לראשונה בחייהם, וכך יזכו בלקוחות חדשים כבר בתחילת הדרך, כנראה קדימה לשנים רבות. האסטרטגיה היא כזו: פיתוי לפתיחת החשבון הראשון של הצעיר באמצעות הטבות ותנאים טובים, ואז, אל תוך הבגרות של אותו צעיר – השוואת התנאים אל מול הסטנדרט הנהוג בבנק עבור בוגרים.

חשבון בנק אפשר לפתוח כבר החל מגיל 14, ובכל הבנקים הגדולים באמת מאפשרים זאת כבר החל מהגיל הזה, יש כאלו שמפרידים גיל 14 ומעלה וגיל 16 ומעלה.

 

חשבון צעיר בבנק הבינלאומי

בבנק הבינלאומי מאפשרים פתיחת חשבון עם מאפיינים של חשבון צעיר בין גילאים 14 ועד גיל 20. בבינלאומי מספרים שיווקית ש"החשבון הייחודי מעניק לצעירים סל הטבות ומוצרים פיננסיים המתאים בדיוק לצרכים ולאתגרים העומדים בפניהם ומשמש כדרך הטובה ביותר להיכנס לעולם ניהול הכספים והבנקאות". אלו סלוגנים ומילים מפוצצות כדי להגיד, סך הכל – פטורים מעמלות, הטבות ותנאים טובים.

במסגרת חשבון צעיר בבנק הבינלאומי:

 • פטור מעמלות שגרתיות.
 • פטור מעמלות פעולה (דרך פקיד או באמצעות ערוץ ישיר).
 • פטור מעמלת מינימום חודשית.
 • פטור מעמלת הקצאת אשראי.
 • חשבון צעיר שנכנס לאוברדראפט של עד 1,000 שקלים, יהנה מריבית שנתית מופחתת על המינוס של פריים בלבד.
 • פטור מדמי שימוש בכרטיסי אשראי: ויזה נוער, ישראכארט צעיר, דיירקט צעיר.
 • פנקס שיקים ללא עלות אחת לשנה.

 

חשבון צעיר בבנק דיסקונט

גם בבנק דיסקונט ניתן לפתוח חשבון בנק כבר בגיל 14, עד גיל 16 נדרש ליווי הורים לפגישה של פתיחת החשבון, וההורים צריכים להגיש תעודות מזהות כולל ספח ולחתום שהם מאשרים לצעיר לפתוח חשבון משל עצמו. החל מגיל 16 הצעיר יכול לפתוח חשבון בנק לבדו ללא אישור הורים, בהנחה שיש לו תעודת זהות להזהות עימה בעת פתיחת החשבון.

 

גם בבנק דיסקונט צעירים נהנים מהטבות, הנה פירוט ההטבות לגילאי 14-22:

 • פטור מעמלות שגרתיות.
 • פטור מעמלות פעולה (דרך פקיד או באמצעות ערוץ ישיר).
 • פטור מעמלת מינימום חודשית.
 • פטור מדמי שימוש בכרטיסי אשראי.
 • פטור מעמלות על קבלת מידע בהודעות SMS במסגרת חבילת הבסיס של שירותי "דיסקונט ב-SMS".
 • פטור מעמלות בגין הנפקת פנקסי שיקים.
 • תוכניות חסכון ייעודיות לצעירים.
 • כרטיס אשראי מפתח דיסקונט לצעירים עם הטבות בבתי קולנוע, מסעדות, לימוד נהיגה, בתי קפה, בתי אופנה ועוד.
 • פטור מדמי כרטיס אשראי "ויזה צעירים עד 18".
 • חשבון צעיר שנכנס לאוברדראפט של עד 1,000 שקלים, יהנה מריבית שנתית מופחתת על המינוס של פריים בלבד.

בבנק דיסקונט צעיר מוגדר עד גיל 22, שנתיים יותר מבבנק הבינלאומי, וגם אחרי גיל 22, לבנק דיסקונט יש חשבון "צעיר מתבגר" שמתאים בין גילאי 22 ו-25.

במסגרת חשבון זה, תמשיכו להנות מחלק גדול מההטבות שניתנו לכם בחשבון המיועד לגילאי 14 עד 22. הפטורים עבור עמלת פעולות פקיד או ערוץ ישיר, עמלות מינימום לפעולות, דמי כרטיס אשראי, הנפקת פנקסי צ'קים ושימוש חינמי בחבילת הבסיס לעדכונים ב-SMS ממשיכים אתכם עד גיל 25.

 

חשבון צעיר בבנק לאומי

בבנק לאומי מעודדים צעירים החל מגיל 16 לפתוח חשבון בנק דיגיטלי דרך שירות Pepper, אך למרבה ההפתעה והצער הקישור לפפר שבור בעמוד האינטרנט לצעירים באתר הבנק. התחילו איתי ברגל שמאל.

במסגרת חשבון שגרתי, שלא כחלק מפפר, ניתן לפתוח חשבונות צעירים עם הטבות עבור גילאי 14 עד 16, ו-16 עד 18. גם בבנק לאומי פתיחת החשבון מתחת לגיל 16 מותנה באישור הורים, בהליך שדומה להליך בבנק דיסקונט – ההורים מגיעים איתכם לפתוח את החשבון, מזדהים עם תעודת הזהות שלהם וחותמים שהם מאשרים. בנק לאומי לא מרחיב את הגילאים לחשבונות צעירים אחרי גיל 18, כלומר, שנתיים פחות מהבנק הבינלאומי, 7 שנים פחות מבנק דיסקונט. המשיכו איתי ברגל שמאל.

 

הטבות לחשבון צעיר עבור גילאי 14-16:

 • פטור מעמלות עו"ש, כמעט כולן.
 • התראות SMS חינם עבור חלק מההתראות האפשרויות במסגרת שירות העדכונים בהודעות "לאומי בזמן".
 • כרטיס כספומט חינם למשיכת כסף.
 • 50% הנחה בעמלת מטבע חוץ.

בין גילאי 16 ועד 18, יוסיפו על הטבות אלו גם כרטיס אשראי "לאומי ויזה צעיר" חינם.

 

הטבות – אצל מי הכי שווה

בין שלושת הבנקים שבדקתי, עושה רושם שבדיסקונט מטפחים את הצעירים ומפנקים אותם הכי הרבה. קודם כל החשבונות הצעירים הם לגילאי 14 עד 25, כאשר ההטבות הולכות ויורדות עם הגיל. בבינלאומי נותנים רשימת הטבות ותנאים כמעט זהה לדיסקונט, אבל רק עד גיל 20. בבנק לאומי מגדירים צעירים רק עד גיל 18, נותנים הכי פחות הטבות. בלאומי גם מאפשרים כרטיס אשראי רק מגיל 16 ולא כבר החל מגיל 14. איכזבו.

 

איך בוחרים בנק לפתיחת חשבון צעיר?

לא רק על חודן של ההטבות תתבצע ההחלטה. מומלץ להשוות עוד נתונים, פרטים ומאפיינים לגבי הבנק והחשבונות הצעירים שהוא מציע.

אם אתם מכירים מישהו בעמדה סבירה או בכירה בסניף הבנק שקרוב לאזור מגוריכם, אם יש לכם הורה או קרוב שמנהל חשבון בבנק ובסניף אליו אתם מייעדים את החשבון שלכם, זה גורם די מכריע. הכרות עם עובדי הסניף או מנהל הסניף יכולה לעזור לכם למקסם תנאים טובים אפילו מעבר לאלו שהבנקים מכריזים עליהם בעמודי האינטרנט שלהם.

 

בנוסף, שלבו את ההחלטה עם רציונל בריא:

 • האם יש הטבה מסויימת שמציעים בבנק מסויים לצעירים שאינה מוצעת בבנק אחר ומדברת אליכם במיוחד?
 • מהו היקף הפרישה של הבנק ועד כמה זה נוח לכם? כמה סניפים יש ברחבי הארץ וכמה קרובה ונוחה הגישה לסניף הכי קרוב לאזור מגוריכם?
 • האם שעות הפתיחה של הבנק ושל הסניף הקרוב אליכם נוחות ומתאימות לכם?
 • מהו אופיו של הסניף הקרוב אליכם ואיך זה ישפיע עליכם? האם מדובר בסניף גדול, בו יש עומס לקוחות וזמני המתנה ארוכים דרך קבע, או שמדובר בסניף קטן, בייתי, אינטימי, זריז ובעל יחס חם ואישי?
 • לקוחות צעירים מעדיפים בנקאות דיגיטלית! הכנסו לאתר הבנק שאתם שוקלים לפתוח בו חשבון, בדקו את הממשק (תצטרכו פרטי כניסה או ליווי של מישהו עם חשבון בבנק המדובר), ראו את האפשרויות – נסו להבין איזה בנק מגיש את חוויית המשתמש הדיגיטלית הטובה ביותר עבורכם. בנוסף, בדקו את אפליקציית אתר הבנק (שוב – מול מישהו עם חשבון בבנק הזה) ואת האפשרויות שהיא מציעה.

זכרו שהבנק מרוויח כסף מכל לקוח, הוא רוצה שתהיו הלקוחות שלו, וכנראה שירצה להלחם על כך שתצטרפו אליו ולא לבנק אחר. נסו ללחוץ את הפקיד בבנק בזמן הפגישה לקבלת תנאים טובים יותר, הגיעו אחרי סקר שוק, הכרות והכרת התוכן בכתבה זו. הבנקים לא סתם מנופפים בהטבות עבור צעירים – הם רוצים לקוחות צעירים, כאלו שימשיכו איתם עם חשבונות לבוגרים ויכניסו להם הרבה כסף בעתיד. תנו להם להלחם עליכם לפני שתחליטו איפה לפתוח חשבון.

 

צעירים – העזרו בהורים!

בין אם אתם בני 25 ובין אם אתם בני 14 – ההמלצה הכי חשובה שאני יכול לתת לכם כדי להחליט איפה לפתוח חשבון ובאיזה בנק לבחור – זה להעזר בהורים.

הבינו, צעירים יקרים, ההורים שלכם מנהלים חשבון בנק כבר שנים ועשרות שנים, הם מכירים את הבנק, מכירים אנשי מפתח ובעלי תפקידים, יודעים איך לקרוא בין השורות, ולהזהיר אתכם מכל מיני נקודות נפילה. באופן כללי, שימו את כל ההטבות והמאפיינים לצעירים על צד אחד של המאזניים, ואת חוות דעת ההורים שלכם על הצד השני. ההורים המון פעמים ינסו למשוך אתכם לפתוח חשבון בנק בבנק שבו הם לקוחות – וזה לא דבר רע. כשהורה מלווה את ילדו בפתיחת חשבון צעיר, זה נותן לו כח כאשר הוא בעצמו לקוח אותו הבנק, ויכול להוביל להטבות נוספות בתנאים.

תמונה של בחור צעיר
עוד בנושא צרכנות
חיסכון ותוכניות חיסכון חוץ בנקאיות
תוכניות חיסכון חוץ בנקאיות

מדיניות מחיה של "מהיד לפה" היא מושג המייצג מצב של בסיס פיננסי צר המספק בקושי צרכים מינימליים. כדי למנוע תקופות רעועות כלכלית, יועצים פיננסיים ממליצים

מחפשים פוסט מסוים?
נא להקליד בשורת חיפוש את הפוסט שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
Search