פורטל שקוף - לחיים טובים יותר!

עסקת אקראי – סקירה קצרה

עסקת אקראי הינה בפועל עסקה חד פעמית של אדם אשר אין בידיו תיק במס הכנסה. עסקה מהסוג מוגדרת על פי פקודת מס הכנסה, כמחלק מהכנסותיו של נותן השירות או המוצר ועל כן הוא מחויב במס שולי, על פי מדרגות המס הרגילות. על פי חוקי מע"מ, עסקת אקראי הינה עסקה של מכירת טובין או מתן שירות באקראי, כשהמכירה או השירות הינם בעלי אופי מסחרי. עסקת אקרא אינה מחויבת בניהול ספרים, זאת לעומת בעלי הכנסות קבועות ועקביות אשר מחויבים לכך על פי החוק. 

 

התנאים העקרוניים להגדרה של עסקת אקראי

אם מדובר בעסקת מכר, מסתכלים האם מדובר על פעילות מכירה המחויבת במס בשיעור של 25% כמו מכירת מקרקעין או שמא מדובר על פעילות עסקית, למשל מכירת מוצרים באינטרנט. 

במקרה של מתן שירות ישנם מספר מבחנים לקביעה האם מדובר בעסקה אקראית בעלת אופי מסחרי או בפעילות עסקית. בוחנים האם מדובר בפעילות קבועה, פעילות מחזורית, פעילות עקבית ומתמדת והאם ישנו ארגון תומך, באם מבחנים אלו מוגדרים חיוביים מדובר בפעילות עסקית. מבחנים נוספים הינם: משך אחזקה קצר (בהתאם לאופי הנכס); תקופת מימון קצרה; ידע ובקיאות בתחום העסקה; ארגון ושיווק, באם קיים מנגנון מסודר ארגוני ושיווקי. 

 

ניכוי מס

מקבל השירות נדרש על פי תקנות ניכוי מס במקור, לנכות מס במקור בשיעורים אשר נקבעו בתקנות ולהעבירם לרשויות המס.  על נותן השירות, במידה והוא אינו עצמאי, לקבל אישור על ניכוי מס במקור מרשויות המס. במידה ואישור מהסוג הזה לא יוצג העסקה תחויב במס מרבי על סך 48%. 

על פי תקנות מס הכנסה, ישנו פטור הגשת דוח שנתי לנישום שניכוי המס ממנו היה מירבי וכן לנישום אשר הורדו ממנו 30% מס וזאת על פי אישור פקיד שומה. על כן, במידה והשירות ניתן לאדם פרטי ישנה חובה להגיש דוח שנתי. 

 

עסקת אקראי ומע"מ

עסקה של מתו שירות נחשבת בתור עסקה על פי חוק מע"מ. לפי כך, יש לדווח למע"מ על עסקת אקראי ולשלם בגינה מע"מ, תהליך זה נעשה באמצעות אתר רשות המסים או באמצעות טופס 8356. לאחר התשלום, תופק חשבונית מס אשר על נותן השירות להעביר למקבל השירות. 

דרך נוספת לדווח על עסקת אקראי הינה באמצעות חשבונית עצמית. פעולה זו ניתנת במידה ומקבל השירות הוא עוסק ונוסף לכך עיקר הכנסתו של נותן השירות הינה משכורת. את החשבונית העצמית יפיק מקבל השירות, כך שמפורט בה וברור כי מדובר על חשבונית עצמית ובאמצעותה ידווח על העסקה למע"מ. 

יש לשים לב שבמידה ומדובר על עסקת אקראי אשר אינה עוברת את גובה התקרה המוגדרת לעוסק פטור, אין צורך לדווח ולשלם למע"מ. 

 

ביטוח לאומי

ישנה חובת דיווח על עסקת אקראי גם לביטוח לאומי. תהליך זה מבוצע באמצעות טופס 1601. הכנסות מעסקת אקראי מוגדרות בתור הכנסה אחרת/הכנסה שאינה מעבודה, אשר פטורה מדי ביטוח לאומי לסכום של עד 25% מהשכר הממוצע במשק. מעבר לסכום זה ההכנסה מחויבת ב-9.61% או 12%, בהתאם לחוק.

בתחום עסקת אקראי ישנן פסיקות חדשות ומתעדכנות המחדדות את הפרטים שאינם ברורים על כן לפני ביצוע עסקה ובמידה ואינכם בטוחים האם מדובר בעסקת אקראי מומלץ להתייעץ עם מומחה מהתחום. 

עוד כתבות מומלצות בנושא

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
דילוג לתוכן