עבודה מהבית – יתרונות וחסרונות

אתם קמים בבוקר, מתארגנים, מתלבשים, מצחצחים שינויים, מתקלחים, מסתרקים ויוצאים לעבודה. מחכה לכם נסיעה, אני מקווה שקצרה, ואז תגיעו ותתחילו לעבוד במרץ. אחה הצהריים צפויה לכם חזרה הביתה, ארוחת ערב, ולמיטה. כך שוב ושוב, יום אחרי יום, באופן שגרתי. המצב הזה הוא לא כורח המציאות ואתם לא חייבים לציית לו בנאמנות, שכן לפני כמעט עשור החל טרנד חדש שמאפשר לאנשים לעבור יום עבודה, משמרת או חלק מהם מהבית במקום ממקום העבודה.  כל נושא העבודה מהבית היה פחות ריאלי עד לפני עשור, מאחר והאינטרנט חייב להיות יציב וחזק, האבטחה צריכה להיות עוצמתית, והתנאים הטכנולוגים פשוט לא היו בשלים כדי לאפשר לאנשים לדמות עבודה במשרד מהבית. עם הגעתו של אינטרנט מהיר, פרוטוקולי אבטחה מתקדמים, וציוד שמתחבר מקצה לקצה כאילו היו גאוגרפית במשרד מרוחק, הדבר התאפשר והמשק הסתגל בהתאם והחל לתת לעובדים יותר ויותר את האפשרות לעבוד מהבית.

 

יתרונות של עבודה מהבית

כסף כסף כסף – עבודה מהבית היא אמצעי טוב ונוח כדי לחסוך לכם כסף על דלק או על תחבורה ציבורית. אתם גם יכולים לחסוך בביגוד ואביזרי לבוש, שכן ברוב המקרים אתם יכולים לעבוד בבגדים פשוטים ורגילים ולא צריכים להגיע מהודרים למקום העבודה, בו אתם פוגשים עמיתים ומנסים להרשים אותם עם חולצה מכופתרת או שמלה מגונדרת. החסכון גם יכול לבוא בצורה של מטפל/ת או בייביסטר לילדים, שאינו נדרש לפעמים בהתאם לאופי העבודה, אם אתם בבית. כשהייתי צעיר – אמא שלי עבדה מהבית, הקלידה אל תוך מחשב מלל שהיה כתוב לה על דף נייר, עבור מגזין רפואי רחב היקף שהיה בזמנו מאוד פופולרי (ומאז נסגר). היקף העבודה היה שעתיים-שלוש ביום, אמא שלי חסכה לעצמה עלויות דלק ובכלל – אחזקת רכב, הרוויחה משכורת ראויה בעבודה נוחה ופשוטה, ועל הדרך גידלה אותנו בבית ובילתה איתנו בבית במקום לשלוח אותנו למסגרות.

עבודה מהבית חוסכת גם כסף רב למעסיק שלך, בין אם מדובר בעבודה חלקית מהבית וחלקית מהמשרד, וכך הוא חוסך תשלומים על נסיעה ועלויות תפעול נוספות סביב הגעתך, ובין אם כל העבודה שלך מוגדרת מהבית וכך הוא חוסך לעצמו עלויות רבות – שכירות מקום, כיסא, שולחן, מחשב, מיזוג, חשמל, ארנונה, וכל היוצא באלה.

 

נוחות וריכוז – אני לא ממליץ, אבל אתה יכול לשבת בתחתונים בבית ולבצע עבודה שבמשרד היית נאלץ לעשות בלבוש מלא ופחות נוח. אתה יכול לשבת בטריינינג, עם מיזוג לפי דרישתך (ולא כזה שנלחמים על הטמפרטורה המדוייקת שלו כל היום), בשקט, בתנאים שנוחים לך, בלי שמסביבך רעש והמולה של אנשים רבים, להכנס לריכוז מקסימלי ולהיות תפוקתי יותר. אתה יכול להתאים ולהוסיף לעצמך מוזיקה אם אופי העבודה שלך מאפשר את זה, לכוון לך תאורה כמו שאתה אוהב, להנות מכיסא נוח – ובגדול – להתאים עבור עצמך את התנאים האופטימליים, שכנראה לא יהיו לגמרי אופטימליים במשרד. אם אתה עושה את זה נכון, אתה כנראה עובד בתוך חדר סגור ושקט בלי הפרעות מסביב, או עמיתים לעבודה שנכנסים אלייך למשרד, שואלים אותך שאלות, מפטפטים איתך על הא ודא ומורידים את התפוקה שלך. גם זמני ההפסקה והשקט להם אתה נדרש כשאתה עובד מהבית הם בדרך כלל קצרים יותר מזמני ההפסקה אותם תיקח במקום העבודה, וכך לא רק התפוקה שלך עולה אלא גם משך הזמן שבו אתה עובד ביום ממוצע, וזאת בהנחה שיש לך משמעת עצמית סבירה.

 

דינמיות וספונטניות – בהתאם לאופי העבודה שלך, העבודה שלך הופכת להיות גמישה מבחינת השעות ומשך הזמן שאתה עובד, ואתה יכול לחלק יום עבודה לשניים בהרבה מקרים אם מתחשק לך, מה שיאפשר לך לנהל את שגרת חייך בדינמיות מירבית. אתה יכול להכנס לעבוד מ-8:00 בבוקר עד 11:00 לדוגמא, ואז לצאת לסידורים, לחזור ב12:00 או 13:00 בצהריים ולהמשיך לעבוד, משהו שכנראה לא היה מתאפשר במקום העבודה. אתה יכול לנווט את שעות העבודה שלך (במידת האפשר) לפי הרצון והצרכים שלך. כשעבדתי בבזק לפני כ-9 שנים, במוקד התמיכה הטכנית, בתור מנהל צוות מוקדנים, התחלנו לספק לנציגים את האפשרות לעבוד מהבית. שלחנו אליהם טכנאים להתקנת ציוד טלפוניה ותקשורת בבית, ונציג היה יכול בהפעלת מחשב ולחיצת כפתור לקבל על המסך את כל המערכות שיש לו בעבודה במשמרת במוקד. זה איפשר לנו ליצור קשר טלפוני עם כל הנציגים שמותקנת להם בבית עמדה לעבודה מהבית בזמנים של עומס ולחץ במוקד, ולהכניס אותם למשמרת באופן ספונטני ומיידי במידה והם יכולים. היתרון פה הוא כפול – אני כמנהל צוות צריך עוד נציגים במשמרת מאחר ועלה העומס במוקד, והם יכולים תוך דקות בודדות להכנס למשמרת באופן ספונטני, לעזור לי ולהרוויח כסף נוסף.

הדינמיות היא לא רק בשעות העבודה ובניהול שגרת חיים בתוך חיי העבודה הדורשניים, כי אם גם במיקום שממנו מתבצעת העבודה. חלק מהעבודות יאפשרו לכם לעבוד מחוף הים, מבקתה בתאילנד, מבית מלון באנגליה או מסניף של ארומה. תוכלו להמשיך לעבוד ולהתפרנס גם בתוך חופשה, וגם במיקום שעושה לכם טוב ומגדיל את התפוקה שלכם.

 

קרבה לבני משפחה – כשאתם עובדים מהבית אתם נשארים במקום המוכר לכם, קרובים ליקיריכם ומשפחתכם. זה נוח בעיקר להורים לילדים (בהתאם לגיל הילדים) שרוצים להשאר בבית ליד הילדים, או לכאלו שיש להם קרוב משפחה קשיש או חולה שזקוק לטיפול או להשגחה צמודה. הם יכולים לשמור על שגרת החיים ולעבוד בעבודה מסודרת, תוך כדי שהם עם האצבע על הדופק, דואגים, מטפלים ומפקחים על הקשיש או החולה.

 

מחלה ללא חופשה – אם קמתם עם שפעת, צינון או מחלה מדבקת אחרת אך שאינה משביתה אתכם לחלוטין פיזית, תוכלו לעבוד תוך כדי שאתם מבריאים (במידה והעבודה שלכם היא בעיקר משרדית ופחות פיזית, כמובן) בלי להדביק את כל חבריכם למשרד. אתם זוכים בשגרה שממשיכה דרך המחלה, המעסיק לא צריך להתעסק עם השלמת החוסר בתפוקה עקב המחלה שלכם – כולם מרוצים. זה יעיל במיוחד אם יש לכם תפקיד משמעותי בחברה בה אתם עובדים, וכל יום שאתה לא עובדים יוצר נזק ופער שקשה להשלים בתפוקה שלכם.

 

טייק איט איזי – מחקרים רבים מוכיחים חד משמעית שכשאתם עובדים מהבית אתם שרויים תחת פחות לחץ ומתח. אתם נמצאים בסביבה מוכרת ואהובה, אתם פיזית לא ליד הבוס, והלחץ והעמידה ביעדים פחות מחלחל אל תוך הנפש שלכם. רוב האנשים סובלים מאינטסיביות ולחץ במקום העבודה, מה שגורם להם להיות פחות יעילים ומנמיך את תפוקתם. רוגע וסביבה רגועה משפיעים לטובה על התפוקה שלכם.

 

לעבוד למרות המוגבלות – עבודה מהבית מאפשרת לאנשים עם מוגבלות כלשהי, פיזית או נפשית, לעבוד ולהרוויח שכר במצב שבו לא היו יכולים אם היו נדרשים להגיע למקום עבודה. יש אנשים שפיזית קשה להם להתארגן, להתלבש ולצאת לעבודה, ועדיין כשירים לביצוע רוב העבודות המשרדיות. אנשים עם מוגבלות פיזית כגון צליעה, שימוש בכיסא גלגלים וכדומה – היציאה וההגעה למקום עבודה מקשה עליהם פיזית מאוד. יש אנשים שנפשית חוששים ממסגרות, אנשים, וחיי החברה שכרוכים בדרך כלל במקום עבודה, ויכולים לעבוד למרות ההפרעות הנפשיות שיש בהם, מהבית. 

 

חסרונות של עבודה מהבית

היסחים מיותרים – נכון, אתם צודקים. במקור, הזכרתי את כל נושא הסחות הדעת ביתרונות, שכן, בבית אין הפרעות והסחות דעת שיש במקום העבודה, בלי עמיתים מסביב, רעש והמולה. לעומת זאת, אם לא תכינו נכון את סביבת העבודה הבייתית שלכם, הדבר עשוי לבוא בעוכרכם ולהפריע לכם לעבוד. הפרעות מצד בני משפחה והילדים שלכם, רעשי הרחוב מהחלון ומהשכנים שלכם, הטלפון שמצלצל וכדומה, עשויים להפריע לכם בזמן עבודה מהבית.

 

בדד אלך – זה עשוי להיות מאוד עצוב, מעיק ובודד לעבוד מהבית. אין סביבכם אנשים, אתם לא יוצרים קשרים ואינטראקציות ולא מכירים אנשים חדשים. לא עבור כולם זה מתאים, ויש כאלו שבדידות חברתית מורידה את התפוקה שלהם.

 

ניהול דינמי לקוי – לפי האופי שלכם, יכול להיות שיהיה לכם קשה להפריד בין העת לעבוד והעת לנהל את הבית, או להתעסק בדברים אחרים. הטיפול במטלות הבית כמו ניקיון או סידור, הכנת אוכל, טיפול בילדים, טיפול באב או אם או קרוב משפחה שזקוק לעזרה וכדומה עלול להיות קרוב ומפתה מידי, כך שתשקיעו יותר מידי בבית ופחות מידי בעבודה עצמה. כדי למקסם את היעילות, עליכם להגדיר לעצמכם מראש ולתכנן מתי תשקיעו בעבודה מהבית ומתי תשקיעו בבית ובתושביו כאשר אתם נכנסים לעבודה מהבית, ולהיות נאמנים לתכנון הראשוני שהוגדר ולהספק אותו תכננתם. הכינו מראש את בני המשפחה והילדים, ספרו להם על התכנון שלהם ומתי תוכלו לעמוד לרשותם ומתי אתם מצפים שהם לא יפריעו לכם אלא אם מדובר במשהו קריטי וחשוב.

 

משמעת עצמית והפיתויים – עבודה מהבית דורשת ממכם משמעת עצמית ברמה גבוה. נכון, כפי שהוסבר, זה שהבוס לא לידכם והפיקוח עליכם מופחת משמעותית, יכול להיות יתרון בכך שהוא מקל עליכם את הלחץ, אך זה גם דורש ממכם משמעת עצמית גבוה ופיקוח עצמי אפקטיבי. לא לכולם זה קל לשמור על רצף עבודה ותפוקה גבוה כאשר המנהל רחוק ואף אחד לא רואה אותם, ואתם עשויים להתפתות בקלות לבטלה או למטלות הבית ולא לעבוד.

 

זהירות: עבודה עודפת לפניך – האפשרות לעבוד מהבית יכולה להיות סכנה לוורקוהולים באשר הם, או למעסיקים ומנהלים תובעניים יתר על המידה. יכול להיות שהייתם כבר בעבודה היום, הגיעה השעה 19:00 או 20:00, כמה שעות טובות אחרי שסיימתם לעבוד וכבר הגעתם הביתה. פתאום, הבוס נזכר שהוא צריך איזה דו"ח דחוף שתשלחו לו, משהו שאולי הוא יטען ש"לוקח לכם 5 דקות להכין" עבורו והוא צריך אותו דחוף. הוא יודע שאתם יכולים לעבוד מהבית ולהפיק את הדו"ח גם כאשר אתם לא במשרד, והוא מרשה לעצמו להיות חצוף ולדרוש מכם לעשות את זה מחוץ לשעות העבודה. בארץ זה מקובל לצפות מעובד להשקיע בעבודה גם מחוץ לשעות העבודה – לענות למייל, הודעה, שאלה מקצועית או לספק שירות ומענה לעמיתים לעבודה או למנהל. בחו"ל, ברוב המקומות בעולם, זה הרבה פחות מקובל ומנהלים לרוב יגידו לך מיד עם קבלתך לעבודה שהם עשויים לשלוח לך מייל או הודעה מחוץ לשעות העבודה אבל הם ממש לא מצפים שתענה או תגיב עד למחרת בבוקר כשתגיע לעבודה. כשיש לך אפשרות לעבוד מהבית, קל לממונה עלייך לדרוש שתעשה דברים בבית גם אם זה מעבר לשעות עבודה סבירות, וקל גם לך, לעיתים, להשאב לעבודה בזמנים שהיית אמור להשקיע בבית, במשפחה ובסידורים אישיים. אתה עלול למצוא את עצמך נזכר במטלה חשובה שלא הספקת לבצע במסגרת שעות העבודה הרגילות שלך, וכדי לא לגרום לחוסר או עיכוב, להתפתות ולהשלים את המטלה מהבית, במקרה הטוב בשכר, במקרה הרע – ללא שכר. עבור אנשים שמחוברים יתר על המידה לתפוקה שלהם ולעבודה שלהם – עבודה מהבית היא סכנה אמיתית.

 

לא ידעתי, לא שמעתי, לא ראיתי – כשאתם לא מגיעים למקום עבודה מסודר, אתם לא מחוברים להוואי החברתי, המקצועי והעדכני במקום העבודה. אולי הגיע איש צוות חדש שתכיר באיחור אחרי כולם, אם בכלל? אולי הגיע מנהל חדש שאתה רוצה להכיר ולבלוט בפניו? אולי הוציאו מכרז לגבי קידום שתפספס? אולי יש שמועות ופטפוטים בפינת הקפה לגבי פיטורי עובדים צפויים חס ושלום? אתה הרבה פחות מעודכן, הרבה פחות בשליטה והרבה פחות בעניינים כשאתה עובד מהבית ולא מגיע למקום העבודה.

 

עבודה מהבית – איך לעשות את זה נכון

אם החלטתם להתחיל לעבוד מהבית וזה מתאפשר לכם, או שאתם כבר עובדים זמן מה מהבית ואולי סובלים מחלק מהחסרונות שתוארו לעיל, הנה כמה רעיונות איך לעבוד מהבית מבלי לסבול יותר מידי מהחסרונות, ולהנות מהיתרונות שבכך.

  • שמרו על קשר – דאגו להתעדכן על בסיס יומי מול עמית שאתם מחבבים וקרובים אליו, בררו מולו מה חדש והאם פיספסתם דברים מעניינים כשישבתם בבית במקום במקום העבודה. שמרו על קשר גם עם המנהל הישיר שלכם, עדכנו אותו לגבי התפוקה שלכם ודאגו שהוא גם מודע לכך שעבדתם ומה עשיתם, וגם מעדכן אתכם בדברים חשובים שאולי לא הגיעו אליכם. כשאתם צריכים לדווח למנהל, אתם נאלצים לא להתבטל ולעמוד בהספק מסויים, וגם שומעים על דברים שפיספסתם.
  • אם אתם סובלים מתחושת בדידות – בדקו את האופציה לעבוד במקום ציבורי – בית קפה, מסעדה, ספריה, חוף הים וכדומה. זה שאתם לא מגיעים למקום עבודה לא אומר שאתם צריכים להיות מבודדים מאדם, אלא אם כן זה נוח ונעים לכם להיות לבדכם.
  • תאמו ציפיות והגדירו לו"ז – שתפו את הילדים מראש מתי תהיו זמינים עבורם ומתי אתם זקוקים לשקט וזמן לעבודה רציפה ללא הפרעות. הגדירו גם לעצמכם לו"ז מסודר. אם אתם יודעים שאתם אמורים לצאת לקניות היום ולהביא מצרכים הביתה לדוגמא, חשבו מראש באיזו שעה אתם מתכוונים לצאת, מתי לחזור, ואילו מטלות אתם חייבים להספיק לפני שתצאו. הגדירו לעצמכם שאתם יוצאים לקניות בלבד וחוזרים מיד, בלי לקפוץ לביקור אצל חבר על הדרך, בלי לשבת למנה שווארמה, בלי להתפתות לדברים אחרים.
  • אם יש לכם עמיתים שעובדים גם הם מהבית (בחברה שבה אתם עובדים או בכלל), הציעו להם אולי להפגש ולשבת לעבוד יחד – אצלכם, אצלהם או במקום ציבורי כמו ספריה או מסעדה. 
  • עיבדו תמיד באותו מקום. אל תפתחו לפטופ ותעבדו פעם אחת מחדר השינה, פעם אחת מהסלון ופעם אחת בפינת האוכל. הגוף והנפש שלכם צריכים להתרגל למקום אחיד וברור ששם אתם נכנסים ל"מצב עבודה", נרגעים, מתרכזים, ועובדים. אם יש לכם חדר מיותר בבית, תוכלו להגדיר אותו בתור חדר העבודה שלכם.
  • אל תקפצו למים העמוקים מיד – בקשו מהמעסיק אפשרות לבדוק את נושא העבודה מהבית באמצעות התנסות. בחנו את עצמכם ובדקו האם זה מתאים לכם בכלל, או שמא התפוקה שלכם יורדת, אתם סובלים מבדידות או תופעות אחרות. אל תתחייבו לעבודה ארוכת טווח מהבית במידה ולא ניתנת לכם האפשרות לבחון את זה למשך כמה שבועות בודדים קודם. אם אתם מכירים את עצמכם בתור אנשים חברתיים, בעלי משמעת עצמית נמוכה או תכונות אחרות שמתנגשות עם הדרוש לעבודה מהבית – וותרו מראש על התענוג וסרבו בנימוס.
עבודה מהבית
עוד בנושא צרכנות
שח מט
6 משחקים שישפרו לכם את החשיבה האנליטית

החשיבה האנליטית היא כישור חיוני בעולם המודרני, שבו אנו נדרשים לקבל החלטות מושכלות ולפתור בעיות מורכבות באופן תדיר. משחקים מסוימים יכולים לסייע בפיתוח כישורי החשיבה

a tax calculator
תכנון מס מקצועי לקראת פרישה

יוצאים לפנסיה? כדאי שתכירו את סעיף 125ד לפקודת מס הכנסה – פטור על רווחי הון אנשים שמשקיעים בניירות ערך נדרשים ברוב המקרים לשלם סכום גבוה

בחירה נכונה של יועץ תעסוקתי

איך לבחור יועץ תעסוקתי? לאורך הקריירה, זה טבעי להרגיש לפעמים שאנחנו לא במקום המדויק לנו ביותר, בין אם מבחינת התגמול, הסיפוק מהעבודה או אפילו היבטים

חשיבות הביטחון בזוגיות

בכל הנוגע למערכות יחסים אינטימיות, ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לחיבור מוצלח ומספק בין בני זוג. אחד הגורמים החשובים ביותר הוא תחושת הביטחון של הגבר

מחפשים פוסט מסוים?
נא להקליד בשורת חיפוש את הפוסט שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
חיפוש