נוודים דיגיטלים – ככה עושים זאת 

אם השגרה הכובלת אתכם אל שולחן העבודה במשרד מדכאת אתכם, אם אתם יושבים במשרד וחולמים על היום שבו תוכלו לארוז מזוודה ולנדוד בעולם הגדול, אינכם חייבים לחכות לתקופת הפנסיה. עשרות אלפי צעירים בגילם וצעירים ברוחם למדו לאזן בין עבודה לבין טיולים בעולם הגדול, הם ארזו את המזוודה, לא שכחו את הלפטופ בבית, והחלו לחיות חיים של נוודים דיגיטלים.

נוודים דיגיטלים הם עובדים המנהלים אורח חיים של נוודים. הם עובדים מרחוק, ממדינות זרות וכל מה שהם צריכים זה מחשב ניד וחיבור לרשת האינטרנט. ולא, זה לא מאפיין מעמד חברתי ייחודי, בקהילות הנוודים הדיגיטליים חברים בני מעמדות שונים, אנשים אמידים ופחות אמידים, פליטים, אנשים צעירים, יזמים וכל מי ששואף לעצמאות כלכלית ולקריירה שאינה תלויה במיקום גיאוגרפי מסוים. זהו טרנד חם בכל העולם, ועכשיו גם בישראל.

 

מהי נוודות דיגיטלית?

נוודות דיגיטלית זהו מושג הכולל את התקדמות הטכנולוגיה ואת החופש לחיות היכן שאתם רוצים. זהו טרנד שצבר תאוצה בכל העולם וגם בישראל. המכנה המשותף לכולם הוא הרצון לעזוב את מדינת האם, לטייל בעולם, אך במקביל לעבוד און ליין, להתפרנס ולהרוויח כסף באמצעות רשת האינטרנט. חלק מהנוודים הדיגיטליים ממשיכים לעבוד כשכירים במקום עבודתם במדינת האם וחלקם הגדול עובד כפרילנס.

גם המעסיקים הרבים מתחילים לגלות פתיחות לנושא ומוכנים להמשיך להעסיק את העובדים מרחוק, בכל מקום שבו הם יהיו.

לקהילת הנוודים הדיגיטלים יש יעדים פופולאריים. בדרך כלל הם יהיו במדינות שבהם אורח החיים מתאים לסגנון העבודה, איכות החיים גבוהה ויוקר המחיה נמוך. בין היעדים הפופולאריים נמצאים תאילנד, באלי, צ'אנג מאי, טביליסי ועוד. גם בערים יקרות יותר פועלות קהילות של נוודים דיגיטליים כמו בריסטול, ברמינגהם וברייטון באנגליה, בברלין, בסינגפור, באוסלו ועוד.

 

לחיות כנווד, להרוויח כמו מנהל

יש הרבה דרכים לעבוד באמצעות הרשת, להרוויח כסף, ואפילו כסף גדול, וסוגים שונים של עבודות ועסקים המאפשרים לכל אחד לארוז את הכישרונות ואת המזוודות ולצאת לדרך. הנה כמה מהאפשרויות.

שיווק ברשתות חברתיות – אם אתם אוהבים את הרשתות החברתיות ומוצאים את עצמכם מבלים שעות רבות בפייסבוק, באינסטגרם או ביו טיוב, אתם יכולים להרוויח מזה כסף. בעלי עסקים מחפשים מומחים לשיווק ברשתות החברתיות, ואתם יכולים לנהל להם את הדפים העסקיים ברשת, לעזור להם להגיע אל קהל יעד ממוקד ולהגדיל להם את מספר הלקוחות ואת מחזורי המכירות. אם אתם טובים בזה, סביר להניח שתהיו עמוסים בעבודה.

אם אתם יודעים לבצע אופטימיזציה למנועי החיפוש ולקדם אתרים בגוגל, זוהי דרך נהדרת להתפרנס באמצעות רשת האינטרנט. בעלי אתרים רבים מחפשים מקדמי אתרים, צרו אתם קשר והתחילו להתפרנס.

כתיבת תוכן – כל נכס דיגיטלי דורש הזנה קבועה של תוכן. כל אחד יכול לפתוח בלוג או אתר ברשת שמייצר לו הכנסה, אך בתנאי שהוא מכניס בו תכנים. כל מי שמגיע לאתר או לבלוג רוצה לראות שהאתר מתעדכן, שנוספים לו תכנים חדשים ועדכניים. בעלי העסקים עסוקים בניהול העסק שלכם ואת התוכן לאתר הם מפקידים בידי כותבי תוכן מקצועיים. אם אתם טובים בכתיבה, אתם יכולים לכתוב מאמרים וכתבות לעיתונים, נאומים או אפילו ברכות לאירועים מיוחדים.

עריכה לשונית והגהה – עריכה לשונית והגהה עושות את ההבדל בין תוכן הכתוב ברמה נמוכה עד בינונית לבין תוכן איכותי הכתוב בשפה תקינה ללא שגיאות כתיב, סגנון ותחביר. הוצאות לאור מעסיקות עורכי לשון כפרילנס, כל מי שכותב ספר זקוק לעריכה לשונית והגהה וסטודנטים המגישים עבודות לתואר שני, דוקטורט ועוד. 

תרגום – אם אתם שולטים היטב בשתי שפות, או אפילו יותר, תוכלו לעבוד כמתרגמים. בעלי עסקים רבים מבינים את הפוטנציאל הענק הגלום ברשת האינטרנט ואת האפשרות להגיע אל לקוחות רבים מעבר לים. הם ישכרו אתכם כדי שתתרגמו להם את התוכן באתר ואת התוכן השיווקי שלהם.

בנייה ועיצוב אתרים – בעידן האינטרנטי כל אחד צריך אתר, הביקוש לבוני אתרים ומעצבי אתרים גובר מיום ליום. תוכלו לשווק את השירותים שלכם ברשת האינטרנט, להגיע ללקוחות חדשים ולקבל שפע של עבודה.

תכנות – אם אתם יודעים לבנות תוכנה או לפתח אפליקציה, אתם על הגל. עבודות אלו הן בין העבודות המבוקשות ביותר ומתאימות מאוד לאורח חיים של נווד דיגיטלי. אם יש לכם מיומנויות בפיתוח אפליקציות, תתכוננו להרבה עבודה.

עריכת וידאו ותמונות – אם יש לכם ידע בעריכת סרטוני וידאו, תוכלו להתמקצע בעריכת סרטונים שיווקיים או בעריכת סרטונים תדמיתיים. עסקים רבים משקיעים כסף בשיווק באמצעות סרטונים ביו טיוב, באינסטגרם, בפייסבוק ועוד, והם מחפשים אתכם.

גיוס עובדים ומכירות – אם אתם מתמחים בגיוס עובדים או במכירות, תוכלו לעסוק בזה מכל מקום. 

שירות לקוחות – עסקים רבים מחפשים עובדים שיעניקו תמיכה טכנית ללקוחות שלהם, יענו על שאלות באמצעות המדיה החברתית ועוד. אם תמצאו עסק יציב המחפש צוות שיעניק  שירות אדיב ללקוחות, תוכלו לעשות את זה דרך רשת האינטרנט.

אימון אישי – אם אתם עוסקים באימון אישי, באימון עסקי, אימון לפיתוח קריירה משגשגת או לכל דבר אחר, באמצעות רשת האינטרנט תוכלו לעבוד מכל מקום בעולם ואף להגיע ללקוחות רבים במקומות שונים בעולם. 

מסחר אלקטרוני – באמצעות תקשורת מחשבים אתם יכולים לסחור בפלטפורמות שונות כמו אמזון, איביי, אלי אקספרס או לפתוח חנות משלכם ברשת. 

בהשקעות בשוק ההון אפשר לעסוק מכל מקום בעולם. למדו איך משקיעים בבורסה, איך בוחרים את המניות הטובות ואיך מגבשים אסטרטגיה למסחר רווחי. גם את סודות המסחר בשוק ההון תוכלו ללמוד בקורס און ליין בכל מקום בעולם. 

 

מהן התכונות הדרושות לנווד הדיגיטלי?

כל אחד יכול לעסוק במקצועות המתאימים לנוודות דיגיטלית, אבל לא לכל אחד מתאים אורח חיים של נווד דיגיטלי. נוודות דיגיטלית מאופיינת בעבודה בשעות לא שגרתיות, בחוסר יציבות ובתכונות אופי ייחודיות.

נוודות דיגיטלית דורשת מוטיבציה ודבקות במטרה. בנוודות הדיגיטלית אתם חייבים לדאוג כל הזמן להשגת לקוחות חדשים. אם לא תפעלו כל הזמן להשגת לקוחות חדשים, לא יהיה לכם מספיק כסף ולא תוכלו להמשיך לנדוד בעולם.

סבלנות, והרבה סבלנות. אתם חייבים להיות סבלניים לבעיות ותקלות העלולות לצוץ במהלך הדרך כמו אינטרנט שנתקע, אינטרנט איטי, התמודדות עם תושבים מקומיים ועוד. עליכם להתרגל לא להגיב מהבטן, לנשום כמה נשימות ולצפות שהתקלה, המכשול או הבעיה יחלפו והכול יסתדר.

ניהול זמן נכון זוהי אחת הבעיות המרכזיות של הנוודים הדיגיטליים. בכל רגע עלול לצוץ גורם שיסיח את דעתכם מהעבודה, אנשים מעניינים שאתם פוגשים, אטרקציות ובילויים מפתים, טלפונים מחברים ועוד. רק אם תהיו יעילים ומאורגנים ותדעו לנהל את הזמן שלכם נכון ולדרג את סדרי העדיפות תוכלו לסיים את הפרויקטים שלקחתם על עצמכם בזמן ולהמשיך לפרויקט הבא.  

משמעת עצמית – נוודים דיגיטליים עומדים בפני פיתויים רבים, חברים מזמינים אתכם לבילוי לילי במועדון או במסיבת חוף מדליקה, אבל אתם עדיין לא סיימתם את העבודה, מתחשק לכם לקפוץ לים או לנסוע למקומות חדשים, אבל יש לכם עבודה…  נווד דיגיטלי חייב לדעת להציב גבולות, להגיד לעצמו, אני לא יכול, אני חייב להמשיך לעבוד. אם לא תהיה לכם משמעת עצמית לא תוכלו לעמוד ביעדים שהגדרתם לעצמכם, לעבוד ולהרוויח. 

 

נוודות דיגיטלית – בואו להכיר נוודים דיגיטליים מכורים

את אלכס, נווד דיגיטלי שחי בתאילנד פגשתי בקופנהגן, בליל שבת כאשר הגעתי למסעדה והצטרפתי אל עשרים צעירים מכל רחבי העולם שנפגשים בכל יום שישי לארוחה במסעדה. המכנה המשותף לכל הסועדים היה שכולם נוודים דיגיטליים, כולם בחרו לעזוב את המדינה שבה חיו, לנדוד בעולם ובמקביל לעבוד און ליין.

אלכס הגיע לכאן במקרה, מתוך שברון לב. אחרי שחוויתי פרידה קשה וכואבת, ניסיתי לאחות את השברים, הוא מספר, בישראל עבדתי כמנהל טכנולוגיות בחברה למערכות מידע  ובמקביל עקבתי אחרי בלוגרים של מטיילים בכל העולם. באחד הכתבות בבלוג נתקלתי במשפט הבא: "יום אחד תעזוב את העולם, אז עכשיו חייה את החיים שתוכל לזכור". באותו רגע הבנתי שחיי השגרה שלי אינם מספקים אותי ואני רוצה לצאת למסע סביב העולם.

באותה תקופה, בחברה שעבדתי הכניסו כמה שינויים שדרשו פחות נוכחות פיזית במקום העבודה. הסברתי לבוס שלי שאני יוצא למסע הזה גם אם אצטרך לעזוב את העבודה, אך למזלי הוא אישר לי לעבוד מרחוק. בתחילה חייתי בבואנוס איירס, אחר כך בארגנטינה, בצ'כיה, בסרביה, בקרואטיה, במרוקו ועוד.

בכל מקום שהיתי במשך חודש ימים, אך בקופנהגן אני נמצא כבר למעלה משנה. יש פה משהו קסום, הוא אומר, ולא סתם פורחת כאן קהילה משגשגת של נוודים דיגיטליים. בכל בוקר אני קם בתשע, הולך לים ואחר כך נוסע לעבוד בבית קפה, כל יום בבית קפה אחר. התחברתי לקהילה של נוודים דיגיטלים מכל העולם, אני חי כאן היטב, מבלה, עובד והמשכורת ממשיכה להיכנס בכל חודש לחשבון הבנק.

את ליאת מתל אביב ראיתי בכל יום שעברתי על יד מרפסת הגסט האוס שבו היא גרה בתאילנד. בכל פעם ראיתי אותה יושבת מול הלפטופ, שקועה בעבודה ואחת לפרק זמן קמה,  מעשנת סיגריה וחוזרת לעבודה.

לתאילנד היא הגיעה לחודש וחצי, אך נכבשה בקסמי הנוודות הדיגיטלית. יכולתי להמשיך באורח החיים השגרתי בתל אביב, לעבוד כמעצבת אתרים, לקום כל בוקר וללכת למשרד,  אבל אני מעדיפה לחיות כאן, לעבוד כפרילנס ולהתפרנס מרחוק. אני עסוקה כל היום, יום העבודה שלי מתחיל בתשע בבוקר ונמשך עד שמונה, תשע בערב, אך אני אדון לעצמי, בכל רגע אני יכולה ללכת לים או לשבת בבית קפה או מסעדה, לפגוש חברים או להכיר אנשים חדשים. הכול כאן אחר, אומרת ליאת, אין פה את הלחץ והאינטנסיביות של ישראל, הכול כאן מתנהל בהילוך איטי. יש לי טוסטוס, אני עולה עליו ומגיעה בקלות לכל מקום, רגע אחד אני עובדת וברגע השני אני מבלה במסעדה. אני חיה את החלום, החיים שלי כאן מהממים ואני אוספת זיכרונות וחוויות ולא רכוש.

לסיכום, נוודות דיגיטלית זוהי קהילה של אנשים הנודדת ממקום למקום, חודש אחד הם בתאילנד, בחודש הבא הם בהודו ואחר כך בארצות צפון אמריקה. הם צוברים זיכרונות רבים וחוויות מרגשות, אך לא תמיד יש להם עם מי לחלוק אותן. אם אתם רוצים אמץ את אורח החיים הזה, כדאי להצטרף לקהילות של אנשים המנהלים אורח חיים דומה, לקשור אתם קשרים וליהנות מתמיכה רגשית וחברתית.

נוודים דיגיטלים
עוד בנושא צרכנות
שח מט
6 משחקים שישפרו לכם את החשיבה האנליטית

החשיבה האנליטית היא כישור חיוני בעולם המודרני, שבו אנו נדרשים לקבל החלטות מושכלות ולפתור בעיות מורכבות באופן תדיר. משחקים מסוימים יכולים לסייע בפיתוח כישורי החשיבה

a tax calculator
תכנון מס מקצועי לקראת פרישה

יוצאים לפנסיה? כדאי שתכירו את סעיף 125ד לפקודת מס הכנסה – פטור על רווחי הון אנשים שמשקיעים בניירות ערך נדרשים ברוב המקרים לשלם סכום גבוה

בחירה נכונה של יועץ תעסוקתי

איך לבחור יועץ תעסוקתי? לאורך הקריירה, זה טבעי להרגיש לפעמים שאנחנו לא במקום המדויק לנו ביותר, בין אם מבחינת התגמול, הסיפוק מהעבודה או אפילו היבטים

חשיבות הביטחון בזוגיות

בכל הנוגע למערכות יחסים אינטימיות, ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לחיבור מוצלח ומספק בין בני זוג. אחד הגורמים החשובים ביותר הוא תחושת הביטחון של הגבר

מחפשים פוסט מסוים?
נא להקליד בשורת חיפוש את הפוסט שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
חיפוש