משכורת 13: מי הם הזכאים ואיך מקבלים?

מי מאיתנו לא אוהב בונוסים מתגמלים ממקום העבודה? משכורת 13 הנחשקת היא המענק הכי נחשק בשנה, שמשולם לעובדים יחד עם המשכורת האחרונה לשנת המס (כלומר, משכורת חודש דצמבר שתשולם במועד הרגיל) ומשתווה למשכורת הנוכחי של העובד ואפילו מכפילה או משלשת אותו. 

משכורת 13 היא פריבילגית. זאת זכות שניתנת לכם כאשר המעסיקים או בעלי החברה מחליטים לספק אותה ובחלק מהמקרים היא מעוגנת בהסכם עבודה אישי, קיבוצי או תאגידי. אז מה בדיוק יהיה גובה התשלום הצפוי? מתי תקבלו אותו באיזה אופן? למי פונים אם המענק לא שולם והאם באמת מגיע לכם לקבל אותה?

באילו מקומות עבודה נהנים ממשכורת 13?

אם אתם צפויים לקבל משכורת 13 ויודעים על כך בוודאות, היא תיכנס כבר בחודש ינואר, במסגרת תוספת לשכר מחודש דצמבר (סוף השנה הקלנדרית) והיא מגיעה כתגמול לרוב במקומות עבודה גדולים כמו בנקים, תאגידים מסחריים וכו', כאשר הראשונים ליישם את המענק באופן גורף הם מערכות אנשי הקבע כמו צה"ל, שוטרים וסוהרים.

המענק הינו "מענק חתימה" שנועד להגביר את המוטיבציה והמשך השירות, כאשר דרגות הביניים זוכות לקבל מענק בגובה קבוע מראש. המענק בנוסף מסוגל להביא לשיפור תנאי העובדים שמקבלים משכורת נמוכה משל הפקודים שלהם בעקבות שינויים בתנאי חוזה ההעסקה וגם מביאה ללא מעט תרעומת בקרב גופים שאינם זוכים לה כמו אחיות, או מורים. מצטיינים במקומות ספציפיים במיוחד, נהנים גם ממשכורת 14. 

במגזר הפרטי קיימת נטייה לחקות את מה שמתרחש במגזר הציבורי והדבר נוגע גם למשכורת 13. הראשונים ליהנות מכך היו הבנקים ואחריהם הצטרפו גם ארגונים כאלה ואחרים, שניהלו חוזי עבודה על בסיס קבלת התגמול. באופן לא מפתיע, חלק הארי של משלמי משכורת 13 הינו החברות הגדולות יותר, התאגידים והמפעלים שמעסיקים מאות ואלפי עובדים. חלק ממקומות אלה מפעילים ארגוני עובדים במטרה לשפר את תנאי ההעסקה ומצליחים להשפיע על מקבלי ההחלטות להחיל את הזכות מידי שנה. 

כיצד אדע על זכאותי למשכורת 13?

חשוב לציין זאת שוב – מדובר בזכות ולא עיגון חוקי. אם אתם שייכים לארגון עובדים חזק, הסיכויים שלכם ליהנות ממשכורת 13 או הגדלה של שכר הברוטו הממוצע גדולים יותר. במקרים מסוימים קורה שמעסיקים מתחמקים מהתחייבות זו ונמנעים ממנה למרות ההסכם, או שמפספסים בתום לב את הפרט הזה בסוף השנה. לכן עברו שוב על הסכם/ חוזה העבודה שלכם, דברו עם הקולגות לגבי תנאי השכר ובדקו על בסיס תלוש המשכורת ומול חשבי השכר ומנהלי החשבונות לגבי זכאותכם לכך. 

המענק מוסיף בממוצע למשכורת דצמבר יותר מ-8% אך איננו נכלל בתחשיב פיצויי פיטורין, דמי לידה, הפרשה לפנסיה או גובה הקצבה החודשית לאחר גיל הפרישה. כל אלו ייחשבו על סמך המשכורת הממוצעת החודשית הרגילה. יחד עם זאת, כאשר המענק ניתן כחלק ממסגרת הסכם העבודה, הוא יעלה את ממוצע המשכורת השנתית ומכאן שהוא יחושב גם עבור תנאים אלה. רכיב משכורת 13 יחושב לצורכי מס אך ניתן לבקש עליו החזר, אם המס גבוה מידי ואיננו משקף את תנאי ההעסקה לאורך השנה. 

מה קורה אם אין לי זכאות?

אם אינכם זכאים למשכורת 13 מכוח תנאי ההעסקה והסכם העבודה, לא ניתן לבצע דבר פרט לשאיפה ארגונית לשם שיפור וקידום הנושא בשנה הבאה. אם הזכות מוטלת בספק משום שחלו אי הבנות אל מול החוזה או המעסיק, מומלץ לפנות בראש ובראשונה על המעסיק ולדרוש את השלמת החסר. כל עיכוב או הימנעות מהעברת התשלום אליכם יקנו לכם אפשרות לפתוח בהליך משפטי שיחייב את המעסיק למלא את ההתחייבויות שלו כלפיכם. לשם כך כדאי להתייעץ עם עורך דין לדיני עבודה.

מועסקים שעל פי הסכם עבודה קיבוצי אמורים לקבל משכורת 13 אך אינם מקבלים אותה בפועל, יוכלו לפנות לארגונים וגופים שעוסקים בזכויות עובדים כמו הקליניקה לזכויות עובדים, קו לעובד, הסתדרות העובדים החדשה, שירות הייעוץ לאזרחים, ארגוני סיוע משפטי הפועלים בהתנדבות ועוד. נשים יוכלו לפנות בנוסף אל ויצ"ו, נעמ"ת או מהות.

משכורת 13
עוד בנושא צרכנות
שח מט
6 משחקים שישפרו לכם את החשיבה האנליטית

החשיבה האנליטית היא כישור חיוני בעולם המודרני, שבו אנו נדרשים לקבל החלטות מושכלות ולפתור בעיות מורכבות באופן תדיר. משחקים מסוימים יכולים לסייע בפיתוח כישורי החשיבה

a tax calculator
תכנון מס מקצועי לקראת פרישה

יוצאים לפנסיה? כדאי שתכירו את סעיף 125ד לפקודת מס הכנסה – פטור על רווחי הון אנשים שמשקיעים בניירות ערך נדרשים ברוב המקרים לשלם סכום גבוה

בחירה נכונה של יועץ תעסוקתי

איך לבחור יועץ תעסוקתי? לאורך הקריירה, זה טבעי להרגיש לפעמים שאנחנו לא במקום המדויק לנו ביותר, בין אם מבחינת התגמול, הסיפוק מהעבודה או אפילו היבטים

חשיבות הביטחון בזוגיות

בכל הנוגע למערכות יחסים אינטימיות, ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לחיבור מוצלח ומספק בין בני זוג. אחד הגורמים החשובים ביותר הוא תחושת הביטחון של הגבר

מחפשים פוסט מסוים?
נא להקליד בשורת חיפוש את הפוסט שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
חיפוש