מציאות רבודה – אפליקציות עם שימושים מדהימים

מציאות רבודה (AR – Augmented Reality) הוא שם לטכנולוגיה שמשתמשת במידע מהמציאות ובמידע ממוחשב במקביל. הדוגמא הקלאסית והישנה ביותר היא זכוכיות החופה של מטוסי קרב, שדרכם רואים החוצה, במקביל למידע שמוצג לטייס על גבי הזכוכית לגבי הגובה, נתוני הטיסה, הזווית וכדומה. רבים מתבלבלים בין מציאות רבודה ומציאות מדומה. כאשר תצוגה מהעולם המציאותי בזמן אמת נפגשת עם תצוגה ממוחשבת – מתקבלת מציאות רבודה. במציאות מדומה – המציאות כולה מוחלפת לחלוטין בעולם מדומה, ואולי מציאות רבודה מתקבלת אך ורק באמצעות אלמנטים מהעולם האמיתי.

 

איך יוצרים מציאות רבודה?

מציאות רבודה בימינו נוצרת בשתי דרכים עיקריות. הראשונה – באמצעות מסך שקוף – מסך זכוכית (בדרך כלל) שמאפשר צפייה דרכו אל המציאות, במקביל למידע ויזואלי נוסף על גבי המציאות על המסך. הדוגמא שהזכרנו מקודם בנוגע למטוסי קרב – זה בדיוק זה. הדרך השנייה ליצירת מציאות רבודה היא באמצעות שימוש במצלמה שמציגה את המציאות מצולמת בזמן אמת, ועל גבי התמונה החיה מוצגים נותנים או גרפיקות ממוחשבות – זוהי הדרך לשימוש במציאות רבודה בסלולרי שלנו בין השאר, מאחר והסלולרי שלנו ממש לא יכול להיות שקוף (עדיין?).

המידע הגרפי הממוחשב שמוצג על גבי המציאות יכול להיות בנפרד ממנה ולא קשור באופן ישיר למציאות, או מעוגן למציאות – לדוגמא – וידאו של רובוט שרוקד על שולחן (אמיתי, מהמציאות), ובזמן שאתם זזים עם המכשיר הסלולרי סביב השולחן, המיקום והזווית שבה מוצג הרובוט מתעדכנים בזמן אמת לפי המרחק שלכם מהשולחן ולפי הזווית שלכם ביחס לשולחן.

 

מציאות רבודה – אפליקציות עם שימושים מדהימים

הכניסה בשנים האחרונות של מציאות רבודה לחיינו מאפשרת אפליקציות עם שימושים מדהימים בכל התחומים, החל מפנאי, מסחר, גיימינג ועד כדי דברים הכרחיים יותר כמו רפואה. הנה כמה דוגמאות שקיימות כבר היום (חלקם יפתיעו אתכם וישמעו חדשניים, אבל הם קיימים), וקצת לגבי מה טומן העתיד של המציאות הרבודה, אפליקציות עתידניות שעוד לא קיימות.

 

אדריכלות וארכיטקטורה

הדמיית מחשב שמציגה לכם רהיטים שאתם מתעניינים לגבי רכישה שלכם – איך שהם יראו בבית, בסביבת הבית, כולל אפשרות לטייל בבית והתצוגה על המסך תתעדכן בהתאם ותחליף את הזוויות של התמונה בבית ושל הרהיט בזווית הנכונה לפי התזוזה שלכם. תוכלו ממש להבין איך הרהיט משתלב עם העיצוב ושאר הרהיטים בבית שלכם.

תוכלו לצפות בבניין חדש לפני שהוא בנוי בפועל, ולראות איך הוא נראה בתוך השכונה שבה אתם הוא עתיד להראות, לפני שתרכשו בו דירה.
מדידות של שטחים, אורך קירות רוחב מקיר לקיר וכדומה באמצעות אפליקציות שבה אתם לוחצים על המסך ב-2 נקודות בזמן שאתם משתמשים במצלמת המכשיר לצפיה במציאות, האפליקציה מזהה את המרחק של האובייקט עליו לחצתם, ויודעת לחשב את המרחק או האורך בין שתי הנקודות.

 

מסחר וקניות

כבר היום, אפשר "למדוד" נעליים באפליקציה של חברת סניקרס. כוונו את הסלולרי שלכם לכיוון הרגל וצפו בדגם שבחרתם על המסך כפי שיראה על הרגל שלכם. תוכלו להזיז, לקרב ולרחק ולשנות את זוויות הרגל שלכם כדי לבחון את המראה של הנעל על גבי הרגל שלכם, כפי שמוצג על מסך הסלולר, ולקבל החלטה טובה ומושכלת יותר בנוגע לרכישה.

בעתיד: ככל הנראה זו תהיה הדרך למדוד בגדים ולרכוש בגדים מבלי לצאת מהבית, באמצעות מציאות רבודה. הטכנולוגיה עדיין לא בשלה, ולהקרין נעל בתצוגה נכונה, בזווית ובגודל הנכון על גבי הרגל שלכם זה קל יותר מלהציג בגדים מלאים לאורך כל הגוף, אבל אנחנו בהחלט בדרך לשם, אין ספק.

 

גיימינג

המציאות הרבודה מביאה עולם משוגע של אפשרויות למשחקים עבור גיימרים, במיוחד בתחום הסלולר. הדוגמא הקלאסית והנפוצה היא אפליקציית פוקימון גו שלא מזמן שיגעה את העולם, באמצעותה יכולים להסתובב עם מצלמת הטלפון המציגה את המציאות בזמן אמת, ולפגוש לפתע על הקרקע או באזור מסויים פוקימון ולהלחם בו במסגרת המשחק.

יש כיום כמה סטארט אפים מדהימים בתחום המשחקים מרובי המשתתפים, שעושים שימוש במציאות רבודה – כך שתוכלו לדוגמא להיפגש כל החברים במגרש גרוטאות או פארק, ולשחק במשחק יריות אחד נגד השני, כאשר אתם מכוונים את הפלאפון לכיוון חבריכם, לוחצים על המסך כדי להוציא לפועל יריה, והוא מקבל בזמן אמת אל הסלולרי שלו את המידע שהוא נפגע.

אפליקציות משחקים שעושות שימוש מתוחכם תלת מימדי במציאות בדרך חכמה יותר נמצאות ממש מעבר לפינה, כך שתוכלו לתקוף אוייבים שינתרו עליכם מעבר לדלפק המטבח, יצאו ממאחורי הספה, וכל זאת כשאתם מסתובבים בבית עם הסלולרי מול עיניכם. המגבלה הטכנולוגית כרגע כדי להגיע לרמה כזו היא בהבנה של הסלולרי את המרחב התלת מימדי שהוא מצלם באופן טוב יותר – אנחנו בדרך לשם לגמרי.

 

חינוך

יהיה ניתן לשלב לימוד שגרתי ולימוד טכנולוגי, כך שכשהילד שלכם לומד לגבי המולקולות של נוזל, מוצק או גז, הוא יתקל בספר הלימוד בברקוד לסריקה מהסלולרי. הברקוד יציג בסמוך לדף הספר הפתוח או על גביו אנימציה או הדמייה תלת מימדית של התמונה, וההבנה של ילדיכם תשתפר פלאים.

 

רפואה

בתחום הרפואה, המציאות הרבודה עדיין חלשה ועוד לא מצאו לה שימושים נרחבים מרחיקי לכת ויעילים שישנו את פני הרפואה מן הקצה אל הקצה – אבל הטכנולוגיה בפיתוח. רופאים מנתחים ככל הנראה בעתיד יכנסו לניתוח עם משקפיים בעלי עדשות שקופות וללא מספר, ויקבלו בזמן אמת מידע לגבי המטופל אותו הם מנתחים.

הם יוכלו לראות בזווית העין מה הדופק שלו ומדדים חיוניים אחרים, במקום להסיר את עיניהם מהמטופל ולהסתכל על מוניטור לצד מיטת הטיפולים, ובעתיד הקצת יותר רחוק הם יוכלו לצפות בצילומי רנטגן, MRI, CT וכדומה בזמן אמת כאשר הם מסתכלים על גופו של המנותח, והמידע מוקרן באזור המתאים.

 

ניווט רגלי או רכבי באמצעות GPS

לאחרונה הוציאה חברת גוגל תכונה חדשנית למערכת הניווט הרגלית באפליקציית Google Maps, בה במקום לצפות בניווט על גבי מפה על המסך, ניתן להפנות את הסלולרי מעלה לכיוון הרחוב והבניינים ולקבל את ההוראות שמוקרנות על גבי תמונה מצולמת מהמצלמה – כל הנחייה במיקום הנכון. ניתן לראות חץ תלת מימדי שמפנה אתכם לכיוון הנכון, בדיוק בפינת הרחוב שבה אתם אמורים לפנות, כשהכל מתעדכן תוך כדי שאתם צועדים ורואים את החיצים וההנחיות על גבי התמונה מהמציאות על המסך.

החסרון הגדול – גוגל לא קיבלה אישור לתת למשתמשים את האפשרות "לטייל" כשהאפשרות מופעלת, וניתן לצפות בהנחיות הרבודות אך ורק כאשר אתם עומדים במקום, אם אתם מתחילים לטייל תקבלו אזהרה על המסך ותתבקשו להוריד את המסך מטה ולהפסיק להשתמש באפשרות המציאות הרבודה, ולחזור לשימוש סטנדרטי של צפיה על גבי מפה. לצעוד כאשר הסלולרי מורם לכיוון הרחוב כאשר אתם מרוכזים בו זה מסוכן – עוד על זה בהמשך.

השימוש העתידני שעומד להיות מפותח בקרוב – הכוונה ליעד כאשר אתם נוהגים ברכבכם – לא על מסך הסלולרי כי אם ישירות על זכוכית השמשה הקדמית. תוכלו לצפות בתצוגה (עדינה, מינימלית ועם שקיפות גבוה, כך שלא תפריע לכם לראות החוצה ולהזהר מהסכנות שבכביש) של הנחיות, פניות, המסלולים והיציאות שאתם צריכים לקחת ישירות על גבי השמשה כך שיראה כאילו ההוראות מצויירות על הכביש.

 

ספורט

זה רק עניין של זמן עד שכל הנוכחות של שופט, קוונים או עוזרי שופט בכל משחק ספורט שהוא תהפוך למיותרת כמעט לחלוטין. מחשבים יכולים להחליט טוב יותר, מהר יותר, ובאמינות של 100% לגבי דברים מסויימים. האם היה נבדל? האם הכדור חצה את הקו? הקושי להחלפת השופטים לחלוטין הוא בעיקר בכל הנושא הפחות ספורטיבי של עבירות והתקלויות, שם נדרשת החלטה אנושית ועולם המחשוב עדיין רחוק מלדעת כיצד לקבל החלטות בתחום הזה.

במציאות הרבודה, יכול קוון במשחק כדורגל לדוגמא להרכיב משקפיים שיסמנו לו את קו ההתקפה הרחוק ביותר, כך שיוכל לקבל החלטה מושכלת יותר לגבי נבדל – היה או לא היה, ולפסוק בתבונה.כל נושא המסחור סביב משחקי ספורט הולך והופך להיות תחת מציאות רבודה – כבר כיום, כך שהצופים במשחק כדורסל בטלויזיה יכולים לראות שלטי פרסומת או אנימציות פרסום על גבי הפרקט – כאשר בפועל אין על הפרקט או מסביב לו חצי פרסומת. הפרסומות זזות בתאימות מוחלטת לתזוזת המצלמה.

 

תיירות

מגבלות שפה עומדות להפוך ללא רלוונטיות בקרוב. חברות גדולות ובראשן גוגל מפתחות פתרונות שפה ותרגום מורכבים, כאלו שבאמצעותם אפשר לקבל תרגום מיידי לדברים שכתובים או נאמרים בזמן קרוב לזמן אמת. בתחום המציאות הרבודה – תוכלו לטייל בעולם עם משקפיים או עם הסלולרי שלכם שלוף, ולכוון אותו לכיוונם של שלטים בשפה שאתם לא מכירים, או מבנים מעניינים שתמצאו.

בזמן אמת השלט יהפוך לאותו שלט בדיוק, כאשר הכיתוב הוא בשפת האם שלכם, ותוכלו לקבל מידע תיירותי והיסטורי לגבי מבנים מעניינים שלכיוונם הסלולרי יופנה. תרגום של מלל כתוב בזמן אמת באמצעות הפניית הטלפון הוא כבר חלק מאפליקציית התרגום של גוגל לסלולר, אם כי זה עובד לסירוגין טוב יותר וטוב פחות, ולא תמיד כל המלל מזוהה היטב (במיוחד אם המלל חתוך מעט, כתוב בזווית לא שגרתית או בגופן משונה).

 

צבא ובטחון

הצבא הוא אולי המשתמש הותיק ביותר של המציאות הרבודה, לפי הדוגמא שנתתי בהתחלה של תצוגה על גבי זכוכית במטוסי קרב – הטייס רואה על גבי השמשה הקדמית נתוני טיסה, גובה, זווית וכדומה. בעתיד המציאות הרבודה תהיה בשימוש צבאי נרחב – והשמיים הם הגבול.

דמיינו לכם מצב שחיילים רגליים בכניסה קרקעית לאזור עויין חובשים קסדה – ועל גבי זכוכית הקסדה מול עיניהם הם מקבלים מידע חי לגבי תזוזות בשטח, סכנות אפשריות או הכיוון המדוייק שממנו נשמעים רעשים קלילים. צבא שיעשה שימוש נכון במציאות הרבודה יספוג פחות אבידות בנפש ויהנה מיותר לוחמה אפקטיבית, כאשר ככל שהצבא ירחיק לכת עם הדימיון, הטכנולוגיה והאפשרויות, כך השימוש יהפוך ליעיל יותר ויציל חיי חיילים במציאות.

 

מציאות רבודה – סכנת נפשות

מציאות רבודה יכולה להיות מאוד מסוכנת. כשאפליקציית המשחק פוקימון גו רק יצאה, נתקבלו דיווחים על משתמשים שהתרכזו יותר מידי במסך בזמן שהם הולכים וזזים, ופחות מידי בסביבה ההיקפית שמסביב למסך, נפלו לבורות, נתקלו בקירות או עמודים, או סיכנו את עצמם על הכביש תוך כדי שהם נעים בנחישות לכיוון פוקימון נוסף במהירות, ולא בודקים את מצב המכוניות הנעות בזהירות הראויה.

גם הניווט הרגלי החדש במציאות הרבודה של גוגל, כפי שהזכרנו, לא מאפשר תזוזה אלא רק עמידה במקום – מה שמוריד מאוד את רמת היעילות שלו. המציאות הרבודה תלך יותר ויותר עם הזמן לכיוון של הקרנה על גבי מסך שקוף שדרכו צופים במציאות (כמו זכוכית החופה במטוס קרב, או השמשה הקדמית ברכב) ופחות ופחות על גבי מסך ייעודי שמכיל תמונה מצומצמת ממצלמה, מאחר והשימוש הזה של מציאות רבודה גורם לנו להסתכל על המסך בפוקוס והתרכזות גבוהים, ולהתעלם מהמציאות שמעבר למסך, תוך כדי שאנחנו נעים במרחב.

מסך במספר מימדים
עוד בנושא צרכנות
שח מט
6 משחקים שישפרו לכם את החשיבה האנליטית

החשיבה האנליטית היא כישור חיוני בעולם המודרני, שבו אנו נדרשים לקבל החלטות מושכלות ולפתור בעיות מורכבות באופן תדיר. משחקים מסוימים יכולים לסייע בפיתוח כישורי החשיבה

a tax calculator
תכנון מס מקצועי לקראת פרישה

יוצאים לפנסיה? כדאי שתכירו את סעיף 125ד לפקודת מס הכנסה – פטור על רווחי הון אנשים שמשקיעים בניירות ערך נדרשים ברוב המקרים לשלם סכום גבוה

בחירה נכונה של יועץ תעסוקתי

איך לבחור יועץ תעסוקתי? לאורך הקריירה, זה טבעי להרגיש לפעמים שאנחנו לא במקום המדויק לנו ביותר, בין אם מבחינת התגמול, הסיפוק מהעבודה או אפילו היבטים

חשיבות הביטחון בזוגיות

בכל הנוגע למערכות יחסים אינטימיות, ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לחיבור מוצלח ומספק בין בני זוג. אחד הגורמים החשובים ביותר הוא תחושת הביטחון של הגבר

מחפשים פוסט מסוים?
נא להקליד בשורת חיפוש את הפוסט שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
חיפוש