פורטל שקוף - לחיים טובים יותר!

מערכת ההזדהות הממשלתית

בעידן שבו את רוב השירותים הבנקאיים מקבלים דרך המסך, ולאחרונה נפתחה אפילו חנות מכולת ללא כח אדם בקופות, הגיע גם תורה של המדינה: גם היא רוצה לשפר את איכות השירות לאזרח ובמקביל לחסוך כספים אדירים על כח אדם.

מתוך הרעיון הזה היא הקימה את מערכת ההזדהות הממשלתית, שתאפשר לכם לבצע פעילויות ממשלתיות באמצעות הסלולרי או המחשב.

בין הפעולות: שינוי כתובת בתעודת הזהות, בדיקה עבור צו עיכוב יציאה מהארץ, צפיה בתיקי תביעות אישיים, ובדיקת המצב שלכם ברישום נתוני האשראי של בנק ישראל.

בקרוב מאוד יתווספו שירותים מקוונים נוספים לרשימה הזו, וסביר להניח שכל מה שהגיוני וסביר לקבל באמצעות מסך ולא באמצעות שירות אישי מבנאדם – תוכלו לקבל דרך המערכת. המערכת מכילה הרשמה חד פעמית הכוללת הזדהות כמובן ותמנע מכם נדידה מיותרת ללשכה ממשלתית והזדהות מול פקיד.

דבר נוסף שהמערכת להזדהות ממשלתית תספק, הוא סדר בבלאגן של כל מיני שירותים ממשלתיים – לא יהיה יותר צורך ליצור מספר חשבונות אצל כל גורם ממשלתי – כל השירותים הממשלתיים יאוגדו תחת חשבון אחד.

 

אז… איך מערכת ההזדהות הממשלתית עובדת?

קודם כל – נרשמים! ניתן להרשם למערכת דרך הקישור הזה. ההרשמה כוללת הודעת טקסט שמתקבלת במכשיר הסלולרי שלכם לאישור, ואם אתם לא יכולים לקבל הודעות טקסט מכל סיבה שהיא, הרחיבו ועשו עבורכם אפשרות לשיחה נכנסת שתקריא קוד באופן קולי כאשר תענו לשיחה.

שימו לב – במידה והונפקה עבורכם תעודת זהות ביומטרית – אין צורך להרשם, אתם כבר רשומים באופן אוטומטי למערכת!

החיסרון הוא שתצטרכו קורא כרטיסים ברשותכם – שהוא התקן לקריאת כרטיסים מגנטיים שמתחבר למחשב באמצעות חיבור USB. עלותו זולה והוא בעיקר רכיב הנמצא בשימוש של רואי חשבון, עורכי דין, או אנשים שסולקים כרטיסים מכל הסוגים למחשב.

לאחר ההרשמה תוכלו להכנס למערכת מהמחשב או מהטלפון הסלולרי בקלות ויעילות דרך אפליקציית הממשלה Gov.ID (שכן הסלולרי שלכם יודע ברוב המקרים לזהות את הפרצוף שלכם או תביעת האצבע שלכם באופן מהיר, ובממשלה חוסכים ממכם בכזה מקרה הקלדת סיסמא ידנית), ומשם להמשיך אל השירות הרצוי.

בעת ההרשמה תמלאו את פרטיכם האישיים, ותצטרכו להזדהות באמצעות 2 אמצעי זיהוי מבין הבאים: תעודת זהות בתוקף (או תעודת זהות ביומטרית כאמור), כרטיס אשראי, או הדרכון שלכם. בזמן ההרשמה תתבקשו להזין גם את הטלפון הסלולרי והדואר האלקטרוני שלכם (ולאמת אותם) כך שכן – לראשונה באופן רשמי תחברו עבור ממשלת ישראל את הזהות שלכם עם שני האמצעים האלו ליצירת קשר עמכם.

תוכלו לבחור בעת ההרשמה האם אתם מסכימים לממשלה להתחיל גם לפנות אליכם באופן יזום לדואר האלקטרוני או לטלפון הסלולרי, או שאתם מוותרים על התענוג ומעדיפים להשתמש בסלולרי ובדואר האלקטרוני כאמצעים לזיהוי מהיר בעתיד בלבד.

עד כמה זה באמת מאובטח?

נתאר את תהליך ההרשמה לפרטים, ותוכלו להבין שמדובר באמת בכניסה מאוד מאובטחת והזדהות מאוד מאובטחת לחשבון שלכם. 

ראשית, תצטרכו להזין פרטים מזהים: שם פרטי ושם משפחה, כתובת דואר אלקטרוני, ומספר טלפון סלולרי. בנוסף לפרטים האלו, תצטרכו למסור את הפרטים של 2 מתוך 3 אמצעי זיהוי:

תעודת זהות: מספר תעודת זהות ותאריך הנפקת תעודת זהות (שמופיע בתעודת הזהות שלכם).

דרכון: מספר דרכון ותאריך הוצאת דרכון (שמופיע, גם הוא, בתוך הדרכון שלכם).

פרטי כרטיס אשראי: מספר כרטיס האשראי שלכם, התוקף שלו, ו-3 הספרות בגב הכרטיס (CVV). לידיעתכם כרטיס אשראי נחשב מבחינת הממשלה (ובכלל) כאמצעי זיהוי אמין ותקף, מאחר ולפני הנפקתו זוהתם על ידי הבנק והוא מכיל את שמכם המלא ומספר תעודת הזהות שלכם. 

למרבה ההפתעה, רישיון נהיגה אינו חלק אפשרי מתהליך ההזדהות, למרות שמקובל להתייחס לרישיון הנהיגה שלכם כאמצעי זיהוי לכל דבר, במקרה הזה לא כך הדבר.

בנוסף לפרטים המזהים בחרו לעצמכם סיסמא לפי הסטנדרטים המקובלים לאבטחת סיסמאות כיום: סיסמא ארוכה עם מעל ל-8 תווים, לפחות אות אחת גדולה, לפחות אות אחת קטנה, לפחות סיפרה אחת, ולפחות תו אחד מיוחד של סימן – כלומר שאינו אות או ספרה.

אחרי מילוי הפרטים ישלח אליכם קוד בן 6 ספרות לדואר האלקטרוני אותו תצטרכו להקליד בהמשך ההרשמה, ומיד לאחר מכן קוד נוסף בן 6 ספרות בהודעת טקסט (או בהקראה קולית בשיחה נכנסת) למכשיר הסלולרי שלכם.

שימו לב – הקודים האלו מוגבלים בזמן ואינם תקפים כעבור כמה דקות בודדות, כדי לנסות ולמנוע מתוקפי סייבר לנסות ולהבין מהם 6 הספרות של הקודים שאתם מקבלים באמצעות ניסיונות חוזרות ונשנים והרשמה בשמכם.

כאן זה גם המקום להבהיר שמערכת ההזדהות הממשלתית נמצאת תחת אתר עם פרוטוקול אבטחה מתקדם על פי התקנים הגבוהים ביותר, כך שהמידע שעובר ביניכם לבין שרתי הממשלה מוצפן וכמעט בלתי אפשרי לפענח מהו התוכן המפוענח המקורי אם תוקף סייבר מנסה לעלות על התשדורת בדרך.

בשלב הזה סיימתם עם ההרשמה, ותוכלו להכנס לחשבון שלכם באמצעות מספר תעודת הזהות שלכם, הסיסמא שבחרתם לעצמכם.

כל כניסה מותנת בהקלדת קוד שמגיע באמצעות הודעת טקסט למכשיר שלכם, כך שמי שבידו מספר תעודת הזהות שלכם והצליח גם לעלות על הסיסמא שבחרתם לעצמכם – עדיין לא יכול להכנס בשמכם, הוא זקוק גם לסלולרי שלכם בידו.

 

מה מצפה לנו במערכת ההזדהות הממשלתית, אחרי שנכנסנו?

נרשמתי, נכנסתי, וטוב שעשיתי: קיבלה אותי בברכה הודעה חגיגית על כך שרישיון הנהיגה שלי לא בתוקף כבר כמעט חודש, מאז שמלאו לי 34 שנים בדיוק. לא שמתי לב ולא הייתי שם לב כנראה זמן לא קצר, במידה ולא הייתי מכין את הכתבה הזו…

חידוש הרישיון נעשה כמובן, בצמוד למטרות המערכת הזו, דרך המסך וההודעה שקפצה לי על המסך – לחצן העביר אותי לתשלום, שילמתי והרישיון חודש.

אחרי ששילמתי, ראיתי הודעות על כך שתשלום על חידוש רישיון הנהיגה שביצעתי כרגע התקבל בתוך תיבת ההודעות הממשלתית שלי, ובנוסף הודעה נוספת בתיבת ההודעות על המסך סיפרה לי ששילמתי עבור רישיון הרכב שלי – תשלום שלא התבצע בצורה מקוונת כלל, אך עדיין תועד במערכת הזו. ניתן לצפות באישורי התשלומים על כל שירות מדיני עליו שילמתם מאז שהמערכת חודשה ועודכנה, שזה מעולה כמובן.

בנוסף, המערכת מאפשרת כרגע לשנות כתובת באמצעות גישה ישירה לנתונים של משרד הפנים, לצפות בפרטים בסיסיים של זהות שלכם ושל הצאצאים שלכם, לצפות בפרטים של הדרכון שלכם ובתאריכי יציאה וחזרה אחרונים לארץ, לחדש רישיון נהיגה, להגיש בקשה לקבלת דרכון או חידושו, לחדש רישיון רכב, ולהזמין ספח חדש לתעודת הזהות שלכם.

הרשימה הזו אמנם מעט מוגבלת בשלב הזה, אבל חשוב להבין שמדובר בגרסת הרצה, בעתיד הקרוב יתווספו שירותים נוספים, סביר מאוד להניח שהמערכת תתרחב מאוד תוך זמן קצר. תוכלו לשלם חוב לגורם ממשלתי, לבקש להנפיק לכם תעודת זהות (לא רק ספח) חדשה, להנפיק דרכון חדש עבור בן או בת שלכם, ולבצע שלל פעילויות מתקדמות באמצעות המסך במקום להגיע ללשכה ממשלתית פיזית. 

 

המערכת מאוד ידידותית ומלאה הסברים בכל שלב ושלב – החל מההרשמה ועד ההגעה לשירות הרצוי, ובכל שלב נתון רואים את מספר הטלפון לתמיכה ושירות במערכת – 1299, שם תוכלו לדבר עם בנאדם ולקבל הסברים נוספים על המערכת והשימוש בה. כרגע, אם נרשמתם אבל פתאום זה לא מוצא חן בעיניכם, תוכלו לסגור ולבטל את החשבון, אבל הניחוש שלי הוא שבעתיד לא רק שלא יהיה אפשר לסגור חשבון, אלא שחשבון יהיה הכרחי עבור כל אדם במדינת ישראל, כחלק מהמאמצים של הממשלה לשפר את השירות והנוחות שלו ולחסוך עבור הממשלה כסף.

ממש כמו המעבר של הבנקים במדינת ישראל לדיגיטל – קודם מאפשרים את השירותים האלו בדיגיטל, ולאחר מכן הופכים אותם להכרח (או כמעט הכרח, עבור חלק מהשירותים) והאופציה היחידה לקבל אותם היא בדיגיטל באמצעות ביטול גישה אחרת או צמצום כח האדם שמספק את השירות. מרגישים מאוד שמדובר במערכת במצב הרצה בלבד, קיימים כמה כשלים עיצוביים במערכת, ומספר השירותים שמסופק כרגע נמוך מאוד, אבל בעתיד הקרוב הדברים האלו ישופרו כמובן.

 

האם זה טוב או רע לנו?

יש שיגידו בעד ונגד מערכת הזדהות ממשלתית שמאפשרת לאזרחים במדינה לקבל שירותים באמצעות המחשב או הסלולרי מבלי להגיע פיזית ללשכה ממשלתית. רוב האנשים שיגידו שזה רע, ידברו הרבה על הסכנות הגלומות במערכת שכזו – גניבת זהות, שינויים לא מאושרים בפרטים שלי על ידי מישהו אחר שאינו אני, או חדירה לפרטיות וצפיה בנתונים סודיים שאמורים להיות ברשותי בלבד.

אלו שידברו בעד מערכת ההזדהות הממשלתית ידברו על הקידמה הבאה עלינו לטובה, הטכנולוגיה המשתפרת, החסכון שבלצאת מהבית ולהגיע פיזית ללשכה ממשלתית, והחיסכון האדיר שמדינת ישראל תשיג באמצעות שיפור המערכת והבאתה לידי שימוש בקרב האזרחים.

מערכת שכזו תחסוך מיליונים רבים של שקלים כל שנה למדינה על ידי צמצום כוח האדם העוסק במתן השירותים באופן פיזי, ובאמצעות צמצום כמות הלשכות הממשלתיות ומכירת המבנים בהם הן התאכלסו, והכסף הנחסך הזה, בתיאוריה, אמור לחזור לאזרחים בצורה של תשתיות משופרות והקלה ביוקר המחיה.

כרגע – יש לכם את האפשרות שלא לעלות על הספינה הזו, אבל בעתיד – כולם יהיו מחוייבים, אז אולי כדאי שכבר מעכשיו תאמצו לעצמכם את הגישה החדשנית ותתחילו להתרגל לקבל שירותים בדיגיטל – גם מהממשלה.

עוד כתבות מומלצות בנושא

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
דילוג לתוכן