מענק עבודה – מס הכנסה שלילי

מס הכנסה שלילי, אשר מכונה באופן רווח גם "מענק עבודה", הוא סכום של כסף שהמדינה מספקת לאזרחים עובדים שהכנסתם נמוכה. המענק הזה נועד לצמצם את הפערים החברתיים בשכר במדינה, לעודד עובדים בעלי שכר נמוך להשאר בתוך מעגל העבודה, ולספק לעובדים עם שכר נמוך מעט יותר אויר לנשימה.

למה לא פשוט "פטור ממס", במקום, אתם שואלים? פשוט מאוד, מדובר במענק שניתן לעובדים עם שכר נמוך, כאמור, אשר בדרך כלל לא מגיעים אפילו לתקרת המס המינימלית, ולכן אין מס הכנסה כלל שניתן לקזז ממנו סכום מסוים, אז העובד מקבל זאת כמענק.

מס הכנסה שלילי הוא כלי, אמצעי, ממש כמו השלמת הכנסה או שכר מינימום, שנועד להגן על כאלו שמקבלים שכר נמוך, אבל הם עדיין חלק ממעגל העבודה ותורמים למשק, ומקטינים את אחוז המובטלים.

 

בישראל מס הכנסה שלילי קיים כבר משנת 2007, ושולם לראשונה על השכר השנתי של שנה זו ב-2008. המס ניתן לעובדים דרך רשות המיסים, ומחושב בסיומה של כל שנה, עבור אותה שנה, וניתן לעובדים הזכאים בתחילת השנה העוקבת. מענק העבודה בארץ מטרתו לעודד אנשים להשאר במעגל העבודה ולצמצם פערים חברתיים, כאמור, לפי מטרתו של מס הכנסה שלילי.

מענק העבודה ניתן לעובדים עם שכר נמוך במדינת ישראל מאחר ומדובר באוכלוסיה מוחלשת שזקוקה לטיפול, מענה ועידוד כדי להשאר במעגל העבודה ולא להפוך למובטלים.

 

מי מקבל מענק עבודה – מס הכנסה שלילי?

הזכאים למס הכנסה שלילי, יקבלו את מענק העבודה כאשר הם עונים על הדרישות הבאות:

  • תושב ישראל שמחזיק בעבודה מסודרת עם תלוש שכר, בן 23 ומעלה, שהוא אבא לילד או לילדה שעדיין לא הגיעו לגיל 19. במידה ומדובר באדם שגילו מעל גיל 55 והוא לא הביא ילדים מעולם, יקבל גם הוא מענק עבודה בהתאם.

  • באותה שנה בה מחושב גובה מענק העבודה והזכאות, לא היה לו או לבן זוגו או אחד מילדיו בעלות של 50% או יותר של נכס נדלני כלשהו, אלא אם כן מדובר בדירה יחידה בודדת.

  • מדובר באדם עובד כשכיר או כעצמאי, ויש לו משכורת כשכיר או הכנסה כלשהי כעצמאי. קצבות נכות או קצבאות בגין אובדן כושר עבודה אינן נחשבות כהכנסה, ולכן מי שאינו עובד מאחר והפך לנכה או איבד את כושר עבודתו ומקבל בשל כך כספים מביטוח לאומי, אין לו יכולת להכריז על כספים אלו ככספי שכר ולכן לא יהיה זכאי למס הכנסה שלילי. במקרים מסויימים בהם מדובר בדמי תאונה – כן יחשב לצורך מענק עבודה דמי התאונה כשכר מעבודה.

  • המענק מוגבל בשכר מינימום של כ-1,800 ש"ח לחודש. במידה ויש לעובד ילד אחד או שני ילדים, משכורתו לא אמורה לעבור סכום של כ-5,300 ש"ח, ובמידה ויש לו שלושה ילדים או יותר, אל לו לעבור משכורת של כ-5,900 ש"ח. הסכומים הללו משתנים מעט משנה לשנה בהתאם להחלטות רשויות המיסים והממשלה.

 

איזה סכום אני צפוי לקבל, איך מענק העבודה מחושב?

גובה המענק מן הסתם קשור בקשר הדוק עם גובה השכר החודשי הממוצע עבור שנת חישוב מענק העבודה. גובה המענק נקבע על פי גרף שקובע כי עבור שכר נמוך מאוד, גובה המענק יעלה ככל שהשכר יעלה, עבור שכר סביר, גובה המענק יהיה קבוע ואחיד עבור כל מי שנכנס לאותה קטגוריה, ועבור שכר גבוה לקראת קצה הטווח של הזכאים לקבל מענק עבודה, גובה המענק ירד ויפחת עד להגעה לתקרת הזכאות למס הכנסה שלילי.

מי שמשכורתו החודשית הממוצעת בין 1,800 ש"ח ועד 3,140 ש"ח, יקבל מענק בסכום שעולה באופן ישיר לגובה ההכנסה ומתחיל ב-70 ש"ח בחודש עבור 1,810 ש"ח, ועד 290 ש"ח עבור 3,140 ש"ח. לאחר מכן, כל מי שמשכורתו בטווח שבין 3,140 ש"ח ועד 4,190 ש"ח, יקבלו את מענק העבודה המקסימלי – מס הכנסה שלילי של 290 ש"ח בחודש.

מי שמשכורתו גבוה מ-4,190 ש"ח, גובה מענק העבודה עבורו ילך ויפחת בהדרגה עד לסכום של 20 ש"ח בחודש במידה והוא מגיע לגובה התקרה של קבלת מענק עבודה – 5,300 ש"ח כנאמר.

במידה ולבן זוגו של העובד יש הכנסה ובמיוחד אם מדובר בהכנסה מכובדת וגבוה, וגם אם לעובד יש הכנסה ממקור עבודה אחר והוא עובד בשתי עבודות – יופחת או יבוטל מס ההכנסה השלילי עבורו.

 

בשנים הראשונות לתחילת חלוקת מענקי העבודה, היה מקובל לתת מענקים אך ורק לאנשים שגרים באזורים מסוימים שבהם הממשלה רצתה לעודד יציאה לעבודה, מאחר ובאזורים אלו אחוז האבטלה היה גבוה: ירושלים, שדרות, עין עירון, ערערה, אשקלון, נצרת, נצרת עילית, אור עקיבא, פרדס חנה, כרכור, נתניה, חדרה ועוד.

בשנים האחרונות האפליה לטובת תושבי הפריפריה בערים שציינו תוקנה וכעת מענק העבודה יתקבל לפי עמידה בתנאים בכל רחבי הארץ.

במידה ועובד הגיש מסמכי תביעה למענק עבודה, אך מסר במסמכים מידע כוזב שאינו נכון, דינו הוא עד שנה שנת מאסר – המדינה לא רואה בעין טובה אדם שמנצל מענק נדיב מטעמה, ודורש אותו למרות שאינו זכאי לו. 

 

קבלת מענק עבודה – איך מקבלים מס הכנסה שלילי?

שימו לב כי מענק עבודה לא ניתן באופן גורף אוטומטית לזכאים, יש צורך להגיש מסמכי בקשה באופן מסודר דרך אתר רשות המיסים. דרך אתר זה, ניתן להגיש בקשה אונליין עבור מענק עבודה במידה ונראה שאתם עומדים בכל התנאים והכללים, לבדוק זכאותכם לקבלת מס הכנסה שלילי, לבדוק את מצב התביעה ששיגרתם, ולקבל מחשבונים והדמיה שנועדו לחישוב הסכום ובדיקת הזכאות שלכם.

אם אתם חושבים שיש סיכוי שאתם זכאים למענק עבודה ולא קיבלתם אותו, השתמשו בכלים להדמיה ובדיקת הזכאות, וצפו בסכום שמגיע לכם. לאחר שכלים אלו אישרו שאכן נראה שמגיע לכם מענק עבודה, מלאו את טופס הבקשה (אונליין, טופס דיגיטלי ממוחשב) ושגרו אותו לרשות המיסים. תוכלו לבדוק דרך האתר איפה התביעה שלכם עומדת עד שאושרה. בהצלחה!

מענק עבודה
עוד בנושא מיסים
a tax calculator
תכנון מס מקצועי לקראת פרישה

יוצאים לפנסיה? כדאי שתכירו את סעיף 125ד לפקודת מס הכנסה – פטור על רווחי הון אנשים שמשקיעים בניירות ערך נדרשים ברוב המקרים לשלם סכום גבוה

דוגמה תקנון חברה
תקנון חברה – כל מה שחשוב לדעת

לכל חברה באשר היא, קיימת חובה לכתוב תקנון, מעין מסמך יסוד לחברה. המסמך מפרט את קווי היסוד של החברה, וקובע הוראות וסעיפים לתפקוד החברה. מה

מחפשים פוסט מסוים?
נא להקליד בשורת חיפוש את הפוסט שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
Search