Site icon שקוף – פורטל פיננסי

 מהפכת התשלום החכם באמצעות כרטיס האשראי החכם שלכם – המדינה מיישרת קו עם העולם

כרטיס אשראי חכם

אחרי שנים רבות שבהם תשלום חכם באמצעות כרטיס אשראי מקובל ונהוג ברוב העולם, סוף סוף המהפכה מגיעה לארץ, ובקרוב כולנו נהיה חייבים לשלם בצורה חכמה עם כרטיס האשראי שלנו – בכל רכישה שבה אנחנו משתמשים בכרטיס האשראי.

עד היום, היינו נכנסים לחנות, מרוקנים איזה מדף או שניים, ואז ניגשים לקופה. בשלב הזה, שולפים או מזומן או אשראי בדרך כלל, וכל מה שצריך זה לתת לכרטיס האשראי להתגלץ' בחריץ שבעמדת הקופה – והחיוב נרשם. תוך זמן קצר, זה לא יהיה מספיק בשביל לשלם באמצעות הכרטיס האשראי שלנו.

לפי השיטה החדשה, יוגש לנו מסוף להעברת הכרטיס, ולאחר שנגהץ את הכרטיס, נתבקש להקליד במסוף את הקוד הסודי – 4 הספרות של כרטיס האשראי שלנו, בהם אנחנו משתמשים כיום בלעדית כדי להוציא כסף מכספומט. אם נסעתם וטיילתם בעולם, אתם בוודאי זוכרים שככה שילמתם עם האשראי שלכם באנגליה, ארה"ב, ולמעשה, ברוב העולם.

 

למה אנחנו זקוקים לשינוי הזה?

עיקר היתרון שבתשלום חכם באמצעות מסופים בחנויות שמבקשות גם את ארבעת הספרות הסודיות הוא בעיקר אבטחתי. במידה וכרטיס האשראי שלכם נגנב – הגנב הנוכל עדיין רחוק מלבצע עסקאות על חשבונכם, מאחר והוא לא יודע מהן 4 הספרות הסודיות שאתם משתמשים בהן כדי להוציא כסף מזומן מכספומט. מספר נסיונות כושלים – והכרטיס יחסם לפעילות, והגנב היקר שלנו ישאר ללא האפשרות לחגוג על חשבונכם.

התשלום לא יהיה בטוח יותר רק מאחר ומוסיפים שכבת הגנה בזמן רכישה, בצורת הקלדת המספר הסודי, אלא כל אופן התשלום ברקע, יתבצע בצורה מאובטחת יותר. תשלום באמצעות כרטיס האשראי שלכם יעבור לתקן אבטחה חדש ששמו EMV, שמלבד שהוא מאפשר תשלום חכם עם הקוד הסודי, הוא גם שולח את פרטי האשראי ומבצע את הסליקה בפועל בצורה מאובטחת יותר. זהו תקן בינלאומי לתשלומים מאובטחים שנהוג בעולם כבר שנים רבות, ואימוץ התקן גם במדינתנו יאפשר לנו להנות מאבטחה מוגברת, וכמו כן מדינמיות בקוד הסודי והתאמתו לצרכינו האישיים כדי שיהיה לנו קל ונעים לזכור אותו.

מה יקרה אחרי שתשלום חכם באמצעות תקן EMV יהפוך להיות הסטנדרט והיחיד במדינת ישראל?

סביר להניח שהשינוי, כשיגיע לישראל, יגרום לשינויים בתחושות הציבור ובאופן ותדירות התשלומים באמצעות כרטיס אשראי. ראשית, כמות ההונאות, הזיופים והשימוש בכרטיסי אשראי גנובים יצנח משמעותית בין רגע, ברגע שתשלום חכם יהפוך להיות נחלת הכלל ובתי עסק ידרשו הקלדת הקוד הסודי. זה מה שקרה בכל מדינה שאימצה את התקן החדש, וזה גם בוודאות מה שיקרה בארץ – תוכלו להנות משקט נפשי וידיעה שגם אם כרטיס האשראי נגנב – עדיין לא חייבו אותו בשמכם, ובאופן כללי כמות הגניבות תקטן משמעותית.

שינוי נוסף הוא שיפור חוויית הקנייה. כרטיסי אשראי חכמים (מיד נסביר איך לבדוק אם יש לכם אחד, וכנראה שכן, יש לכם אחד) יודעים לבצע תשלומים בנגיעה קלה בלבד, ואין צורך "לגהץ" אותם. רק מצמידים אותם אל מסוף התשלום, והחיוב יוצא לדרך, ולא מסתבכים עם איזה צד של הפס המגנטי צריך לגהץ, באיזו אוריינטציה הכרטיס צריך להיות, האם צריך להחליק את הכרטיס מלמעלה למטה או הפוך, ובאיזו מהירות צריך לבצע את הפעולה.

התשלום יתבצע באמצעות הצמדת הכרטיס בלבד, מה שיקל מאוד על התשלום באמצעות כרטיסי אשראי – במיוחד עבור אנשים עם מוגבלויות, אם כי לא רק – אני מסתבך בעצמי לא מעט עם פעולת הגיהוץ במסופים.

ההשפעות הפחות ברורות וישירות שיהיו לאימוץ תקן האבטחה EMV בארץ הן שהשימוש בכרטיס אשראי יגדל משמעותית, והתחרות בתחום סליקת עסקה בכרטיס אשראי תגדל בקרב בתי עסק בישראל. 

 

ולמי שמסתבך עם זכירת הקוד הסודי של הכרטיס שלו…?

יחד עם הגעת התשלום החכם באמצעות כרטיס אשראי חכם לארץ, הגיעה גם בשורה חדשה: הקוד הסודי יפסיק להיות גזירה משמיים, ויהפוך להיות לבחירתנו בהתאמה אישית.

כאשר תזמינו כרטיס אשראי חדש, אותו קוד סודי שמגיע אליכם כתוב בתוך מעטפה חסומה (מעטפה שבה יש הדפס על גבי הקוד, שצריך לקלף מן הנייר, כדי למנוע אפשרות לצפות במספר הסודי באמצעות הטיית המעטפה כנגד תאורה חזקה) יהיה אך ורק הקוד הראשוני, קוד שבו תשתמשו כדי להחליף את הקוד לקוד שנוח ונעים לכם יותר לזכור.

את הכרטיס החדש שלכם (או הישן, לצורך העניין) תקחו אתכם לעמדת כספומט, הכניסו את הכרטיס לבטן המכונה, בחרו באפשרות לשנות את קוד הכרטיס, הקלידו את הקוד הראשוני (או הקיים, אם מדובר בכרטיס לא חדש), ואז תוכלו להקליד ארבע ספרות חדשות שישמשו אתכם לתשלומים חכמים מאותו רגע. הקוד מתעדכן מיידית, כבר עם יציאת הכרטיס חזרה אליכם מבטן המכונה.

גם אחרי שהחלפתם את הקוד, אם מתחשק לכם או בא לכם או שפשוט יש לכם רעיון לקוד שיהיה לכם נוח יותר לזכור – תוכלו לחזור על הפעולה באמצעות מסוף למשיכת מזומנים של הבנק – כמה פעמים שתרצו, כאוות נפשכם, ללא עמלה מיוחדת. הפעולה הזו מחייבת אתכם להגיע פיזית עם הכרטיס אל מסוף של הבנק מאחר והקוד החדש נצרב על גבי הכרטיס ברגע שאתם בוחרים קוד חדש.

אין צורך שהסניף יהיה פתוח, ניתן לבצע שינויים בקוד הסודי בכל שעה, גם כאשר הסניף סגור, באמצעות הכספומט. באופן כללי, החלפת קוד תצטרך לעשות מול מסוף של הבנק שבו מתנהל החשבון והבנק שהנפיק את הכרטיס, מלבד כמה בנקים שהרחיבו לעשות ויצרו ביניהם שתפ"ים – החלפת קוד של כרטיס אשראי חכם מטעמם של בנק דיסקונט או מרכנתיל יוכל להעשות בסניפים של שני הבנקים, והחלפת הקוד של כרטיס אשראי מטעם בנק מסד יוכל להתבצע גם במסוף של הבנק הבינלאומי (אך לא להפך לצערי, בשלב הראשוני, לא ניתן להחליף את הקוד של כרטיס מטעם הבנק הבינלאומי במסוף של בנק מסד).

שימו לב: הקוד הוא אישי, סודי וחסוי ומומלץ לא לכתוב אותו בשום מקום אלא רק לזכור אותו, ובטח שלא לרשום אותו על גבי כרטיס האשראי שלכם! הערך המוסף שבאבטחה המוגברת באמצעות תשלום חכם בכרטיס האשראי מתבטל לחלוטין ברגע שלגנב קל להשיג את הקוד הסודי שמתלווה עם הכרטיס שלכם.

 

האם כרטיס האשראי שברשותי תומך בתקן וניתן לבצע באמצעותו תשלום חכם?

אם הכרטיס שלכם הונפק בשנים האחרונות – סביר מאוד להניח שכן. רק כרטיסים ישנים למדי לא תומכים בתקן EMV ולא ניתן יהיה לשלם באמצעותם אחרי שתשלום חכם עם הקוד הסודי יהפוך להיות הכרחי בכל בתי העסק בארץ.

כדי לדעת האם הכרטיס שברשותכם תומך בתשלום חכם, הסתכלו על הכרטיס. אם יש על גביו ריבוע מתכתי בצבע זהב – מזל טוב – הכרטיס שלכם תומך בתקן ובתשלום חכם, לא תצטרכו להחליף אותו ותוכלו להנות מהיתרונות, מקוד סודי כרצונכם, מהאפשרות להחליף את הקוד הסודי מתי שתחפצו בכך, ובאבטחה מוגברת ברכישות באמצעות כרטיס האשראי שלכם. במידה ואין ריבוע מתכתי בצבע זהב על גבי הכרטיס – אני ממליץ שתחליפו אותו בהקדם לכרטיס חכם שיאפשר לכם לבצע תשלום חכם.

ישנם כרטיסים חכמים שאינם תומכים בתשלום במגע, אלא למרות שהם חכמים, הם עדיין מחייבים אתכם לבצע תנועת גיהוץ – אם יש על הכרטיס ציור של רשת אלחוטית (פסים מעוגלים, בדומה לציור של רשת WIFI במחשב), הוא תומך בתשלום חכם באמצעות נגיעה בלבד.

אם אתם מסתבכים עם תנועת הגיהוץ (כמוני), ואין על כרטיס האשראי שלכם את הציור הזה, אולי כדאי שתחליפו אותו כדי שתהנו מרכישה נעימה ופשוטה יותר, באמצעות הצמדת הכרטיס כנגד מסוף התשלום בחנות, כאשר תשלום חכם יגיע סופית לארץ בזמן הקרוב.

Exit mobile version