מהי חשבונית עצמית

חשבוניות מס מופקות בדרך כלל על ידי נותן שירות ועל כן כמעט כל עסק מקבל חשבוניות מנותני השירות שלו ונותן חשבוניות ללקוחות שלו. המטרה של החשבוניות היא כפולה, מצד אחד לדווח למס הכנסה ומע"מ על ההכנסות שלנו, במקרה שמדובר בחשבונית שאנחנו הפקנו. ומצד שני לדווח למס הכנסה על ההוצאות שלנו, במידה ומדובר על חשבונית שאנחנו קיבלנו. אם כך מה הפירוש של המושג חשבונית עצמית? בגדול, מדובר בחשבונית מס אשר אנחנו מפיקים לעצמנו. 

 

למה נדרשת חשבונית עצמית?

חשבוניות עצמיות נדרשות בעת שאנחנו מקבלים שירות או קונים מוצר מעסק או מוכר שאינם רשאים להפיק חשבונית. זה יכול להיות מוכר פרטי או גורם מחו"ל. 

דוגמה מצוינת למקרה שידרוש חשבונית עצמית ועסקים קטנים רבים חווים אותו כל חודש, שכירות של חנות/משרד/חלל עבודה מידי אדם פרטי שאין לו תיק עוסק ברשויות המס ועל כן הוא לא יכול להוציא חשבונית מס. 

דוגמה נוספת, אשר גם צוברת פופולריות בישראל, הינה הזמנה של מוצרים ושירותים מחו"ל, למשל קנייה של ציוד למשרד דרך אלי אקספרס. 

המשותף לשני המקרים הללו הינה העובדה שללא חשבונית מס אין אפשרות לדווח לרשויות המס על העסקה. בנוסף, מצב כזה מונע מכם לקבל החזר מס על הוצאה זו כהוצאה מוכרת של העסק. 

 

מה עושה עוסק פטור?

עוסק פטור אינו גובה מע"מ ועל כן הוא גם אינו מוציא חשבונית מס, על כן הוא גם לא יכול להוציא חשבונית עצמית. עם זאת, במקרים מסוימים עסקים פטורים כן משלמים מע"מ. הדרך הקיימת כיום להוצאת חשבונית מס ע"י עוסק פטור מצריכה ממנו להגיע למשרדי מע"מ. שם מקבל העוסק אישור לעסקה ולאחר מכן פקיד המע"מ הנמצא במקום מנפיק לעוסק הפטור את חשבונית עמס בהתאם לפרטי העסקה אשר דווחה.

כפי שברור לכולם, אין מדובר בשיטה יעילה וכתוצאה מכך ומהעובדה שרשויות המס לא מבקרות באופן הרמטי את הנושא של חשבוניות מס. לא ברור כמה עוסקים פטורים אכן מבצעים את התהליך של הפקת חשבונית מס עצמית.

שימו לב שאת ההליך במשרדי מע"מ יכול לבצע כל אחד מהצדדים של העסקה ולכן גם נותן השירות יכול להגיע למשרדי מע"מ ולבקש להוציא חשבונית מס על עסקת אקראי, שזה בעתם הוצאה של חשבונית מס כנגד עסקה חד פעמית.

 

שימוש בחשבונית כהוצאה מוכרת

כפי שכבר תיארנו, עסקים משתמשים בחשבוניות מס בכדי להצהיר על הוצאות מוכרות והן לקיזוז מס. וזו אחת המטרות של חשבוניות עצמיות, לאפשר את התהליכים הבירוקרטים הללו. 

בנוגע לקיזוזי המע"מ יש לזכור שכמובן הקיזוז מתבצע רק לעסקים מורשים או חברות בע"מ וכי כמו כל עסקה אחרת וחשבונית אחרת עוסקים פטורים אינם זכאים לקיזוזי מע"מ. 

כמו כן, יש להבחין בעובדה שנותן השירות אינו יכול להשתמש בחשבונית זו לקיזוז מס והצהרה על הוצאה מוכרת, היות והוא זה שסיפק את השירות/מוצר ולא קיבל אותו. 

 

תהליך הוצאת החשבונית העצמית

התהליך הבסיסי זהה להפקה של חשבונית מס רגילה ולכן הוא מתבצע באותה תוכנה להפקת חשבוניות בה אתם משתמשים תמיד. 

בכדי להוציא חשבונית עצמית יש לרשום את פרטי העסקה באופן מעט שונה. למשל, בשם הלקוח יש לרשום את החברה שלכם (ולא את נותן השירות), סכום השירות צריך לכלול בתוכו את סכום העסקה עצמה בתוספת של 17%מע"מ  (נכון לפברואר 2020).

בהמשך יש להוסיף הערה המעידה ומסבירה כי מדובר על חשבונית עצמית ומי הוא נותן השירות ממנו קיבלתם את השירות או קניתם את המוצר. 

את המסמך המקורי יש להעביר למס הכנסה ומע"מ לצרכים שלכם והעתק יש להעביר לנותן השירות. כמו שציינו נותן השירות אינו יכול להשתמש בחשבונית זו לצרכי הצהרה על הוצאות.

 

דיווח לרשויות

כפי שכבר ציינו חשבונית עצמית מאפשרת לדווח לרשויות המס ולמע"מ על הוצאות ועל ניקויי מע"מ. אם זאת יש לשים לב שישנו דיווח שונה בין שני הגורמים הללו. למס הכנסה מדווחת החשבונית אך ורק בתור הוצאה. עם זאת, למע"מ החשבונית מדווחת פעמיים, פעם בתור הכנסה ופעם בתור הוצאה, זאת בכדי לשקף את תשלום המע"מ. 

שני הדיווחים הללו הינם חיוניים, אך חשוב להבין ולשים לב שהדיווחים למע"מ ולמס הכנסה יראו שונה ויש להבין ולהכיר את הפערים הללו. 

בכל מקרה של הוצאת חשבוניות ובכלל לפני הוצאת החשבונית הראשונה מומלץ להתייעץ עם מומחה בתחום ולקבל ייעוץ והסבר מדויק התואם את הסיטואציה הספציפית שלכם. 

מהי חשבונית עצמית
עוד בנושא מיסים
שח מט
6 משחקים שישפרו לכם את החשיבה האנליטית

החשיבה האנליטית היא כישור חיוני בעולם המודרני, שבו אנו נדרשים לקבל החלטות מושכלות ולפתור בעיות מורכבות באופן תדיר. משחקים מסוימים יכולים לסייע בפיתוח כישורי החשיבה

a tax calculator
תכנון מס מקצועי לקראת פרישה

יוצאים לפנסיה? כדאי שתכירו את סעיף 125ד לפקודת מס הכנסה – פטור על רווחי הון אנשים שמשקיעים בניירות ערך נדרשים ברוב המקרים לשלם סכום גבוה

בחירה נכונה של יועץ תעסוקתי

איך לבחור יועץ תעסוקתי? לאורך הקריירה, זה טבעי להרגיש לפעמים שאנחנו לא במקום המדויק לנו ביותר, בין אם מבחינת התגמול, הסיפוק מהעבודה או אפילו היבטים

חשיבות הביטחון בזוגיות

בכל הנוגע למערכות יחסים אינטימיות, ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לחיבור מוצלח ומספק בין בני זוג. אחד הגורמים החשובים ביותר הוא תחושת הביטחון של הגבר

מחפשים פוסט מסוים?
נא להקליד בשורת חיפוש את הפוסט שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
חיפוש