חברות צינור – האפשרות להיות שכיר ובנוסף להרוויח כעצמאי

באופן עקרוני, אנחנו מכירים 2 סטטוסים של עובדים: עצמאיים ושכירים. אלו גם שני הסטטוסים שרשויות המס בישראל מכירות. שכירים לא נדרשים לעבוד מול מס הכנסה, מכיוון שכל התפקיד הזה מוטל על המעסיק שלהם, וזהו אחד היתרונות בלעבוד כשכיר. לעומת זאת לעצמאיים יש בירוקרטיה רבה להסדיר מול רשויות המס. בשנים האחרונות צוברת תאוצה תופעה של סטטוס אחר של 'עצמאים שכירים' – שזה למעשה מעמד ביניים בין עצמאיים לשכירים, ששייכת לעצמאיים שמתנהלים בפועל מול מס הכנסה בתור שכירים. איך זה עובד? בעזרת חברות צינור. 

 

מהי חברת צינור? 

כל שנה נפתחים בישראל אלפי עסקים חדשים. כל עצמאי חושב פעמיים לפני פתיחת עסק, בגלל כל ההשלכות המשמעותיות שיש לצעד כזה. בין היתר, ישנם עצמאיים שחוששים לפתוח תיק במס הכנסה בשלבים הראשונים של העסק מסיבות שונות. בנוסף להם, ישנם שכירים רבים שמבצעים עבודות 'מהצד', או חלטורות חד פעמיות, ולא מעוניינים להתנהל מול רשויות המס באופן ישיר. 

חברות צינור, המכונות גם חברות חשבונית, פיתחו בעצם רעיון שעוזר לתת מענה למצבים הללו. מדובר במיזם חוקי לחלוטין שמשחרר את האדם שעובד כעצמאי מלפתוח תיק ברשויות המס. חברות הצינור נכנסות לנעליים של היזם – זה שמספק את העבודה, ונותנות בשמו חשבונית מס למי שמקבל ממנו את השירות. בתמורה, החברות לוקחות ליזמים עמלה שמהווה אחוז מסוים מהסכום אותו הרוויח. החברה בעצם מנפיקה ללקוח חשבונית מס, וליזם – לעובד, היא מוציאה תלוש משכורת. 

התמורה על העבודה של היזם מועברת לחברה – וזו דואגת לנכות את המס, להעביר אותו לרשויות המס, ולאחר קיזוז העמלה המוסכמת היא מעבירה לחשבונו של היזם את המשכורת נטו. 

 

איך עושים את זה?

החלטתם לעבוד דרך חברת צינור? השלב הראשון הוא להירשם לאחת מחברות הצינור שקיימות. תחשפו באינטרנט "חברת צינור", "עצמאי שכיר", או "חשבוניות לשכיר" ותקבלו במהרה רשימה של הרבה מאד חברות שמציעות שירות כזה. ההרשמה לחברה היא מקוונת ומהירה בדרך כלל.

 

לאחר שאתם רשומים ונותנים עבודה ללקוח מסוים, אתם צריכים לשלוח לחברה את כל הפרטים על מהות העבודה, את הפרטים המלאים על הלקוח, המשכורת שמגיעה לכם, ואז אתם מגישים בקשה להנפקה של חשבונית מס. החברה תנפיק לכם חשבונית מס לפי הפרטים שהזנתם, ובסוף כל חודש היא תשלח לכם תלוש משכורת לאחר שכבר שולמו מס ההכנסה ומע"מ. 

 

מה עם ביטוח לאומי?

בביטוח הלאומי יש הטבות שונות לשכירים, שעצמאיים לא זוכים להן. למשל, שכיר מובטל יכול לקבל דמי אבטלה לעומת עצמאי במעמד של מובטל שלא מקבל דבר. ביטוח לאומי קבע שבין חברות שנותנות לעצמאיים חשבוניות כאילו הם שכירים ובין העובדים, לא מתקיימים יחסי עובד-מעביד. כלומר – המעמד של העובד הוא לא שכיר אלא עצמאי ולכן הוא לא זכאי לקבל את ההטבות ששכירים מקבלים בדרך כלל מהביטוח הלאומי. גם בית המשפט גיבה את הקביעה הזו ואמר שעובדים כאלו צריכים להיחשב לעצמאיים מבחינת ביטוח לאומי. 

אחת ההשלכות של הקביעה הזו היא שהעובד צריך לשלם בעצמו דמי ביטוח לאומי. יתרה מכך, המוסד לביטוח לאומי יכול לשנות את המעמד של העובד ממעמד של שכיר לעצמאי ולדרוש ממנו את דמי הביטוח הלאומי שיש לשלם כעצמאי, גם רטרואקטיבית.

חשוב לציין ששימוש בחברת צינור הוא חוקי לגמרי, וזה ברור גם למוסד לביטוח לאומי. מול מס הכנסה הנושא הזה מוסדר, ורשויות המס מודעות לזה שעובדים כאלו מוגדרים אצלם בתור שכירים. כך שגם אם זה לא פתרון מושלם, עדיין יש כאן פתרון נוח מאד להמון עובדים. 

מבחינת הפרשה לפנסיה – בגלל שהעובדים נחשבים עצמאיים מול הביטוח הלאומי, ההפרשה לפנסיה עובדת כמו שעצמאיים מפרישים לפנסיה. לכן יש לדאוג לכך באופן עצמאי – צריך לפתוח קרן פנסיה לעצמאיים.

מה שכן, תהיו במעקב אחרי ההכנסות שלכם – אם אתם מרוויחים סכומים גדולים, אולי כדאי שתתחילו לשקול לפתוח בכל זאת עסק עצמאי לכל דבר (עסק פוטר או עסק מורשה) ואז לא תסתבכו עם ה"עיוות" שנוצר מכך שאתם מוגדרים עצמאיים בביטוח לאומי אך שכירים מול מס הכנסה, וכן תחסכו את העמלה לחברת הצינור.

 

כמה זה עולה?

חברות הצינור גובות עמלה עבור כל חשבונית שהן מפיקות. בדרך כלל העמלות הן על סך 5% מהסכום שמופיע על החשבונית. 

 

היתרונות בעבודה מול חברת צינור

היתרון המרכזי של עבודה מול חברות צינור, הוא שעובד יכול להתנהל כמו עצמאי בעבודה מול הלקוחות שהוא משרת, אך מול רשויות המס הוא עובד כמו שכיר – כלומר לא נדרש כלל להתעסקות איתם. בצורה כזו נחסכת לעובד החובה לפתוח תיק במס הכנסה, הגשת הדוחות לרשויות המס כמו דוח שנתי, הצהרת הון ודוח חודשי לרשויות המע"מ. בנוסף, אם עובדים מול חברת צינור אין צורך להעסיק מנהלי חשבונות ורואי חשבון וחוסכים כך כסף רב.

 

לסיכום

מעוניינים להיות פרילנסרים בעבודה מהצד? חברות הצינור מציעות לכם אחלה דיל. עבור תשלום עמלה לא גבוהה במיוחד, תהיו רשומים בתור שכירים מול רשויות המס, ינפיקו בשבילכם חשבוניות, ותקבלו תלוש משכורת. אין ספק שזו דרך מצוינת לחסוך הרבה כאב ראש. 

איש מחזיק עיתון כלכלי
עוד בנושא כללי מיסים
תכנון מס מקצועי לקראת פרישה

יוצאים לפנסיה? כדאי שתכירו את סעיף 125ד לפקודת מס הכנסה – פטור על רווחי הון אנשים שמשקיעים בניירות ערך נדרשים ברוב המקרים לשלם סכום גבוה

בחירה נכונה של יועץ תעסוקתי

איך לבחור יועץ תעסוקתי? לאורך הקריירה, זה טבעי להרגיש לפעמים שאנחנו לא במקום המדויק לנו ביותר, בין אם מבחינת התגמול, הסיפוק מהעבודה או אפילו היבטים

חשיבות הביטחון בזוגיות

בכל הנוגע למערכות יחסים אינטימיות, ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לחיבור מוצלח ומספק בין בני זוג. אחד הגורמים החשובים ביותר הוא תחושת הביטחון של הגבר

חיסכון ותוכניות חיסכון חוץ בנקאיות
תוכניות חיסכון חוץ בנקאיות

מדיניות מחיה של "מהיד לפה" היא מושג המייצג מצב של בסיס פיננסי צר המספק בקושי צרכים מינימליים. כדי למנוע תקופות רעועות כלכלית, יועצים פיננסיים ממליצים

מחפשים פוסט מסוים?
נא להקליד בשורת חיפוש את הפוסט שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר