החזרי מס – כל המידע עד לקבלת כסף מהמדינה

בזמן שאתם קוראים את הכתבה הזו, כנראה שאתם עוד לא יודעים כי סביר שיש לכם חשבון במס הכנסה בו שוכבים אלפי שקלים שרשויות המס חייבות לכם. מה צריך לעשות כדי לקבל את הכסף הזה? בטח תתפלאו, אבל בסך הכל יש להגיש בקשה להחזר מס. כל הפרטים, בכתבה שלפניכם. 

 

על שיטת המס בישראל

במדינת ישראל מונהגת שיטת מיסוי מורכבת ורווית פרטים, והודות לכך, במקרים רבים נוצרים עיוותים רבים בהליך לקיחת המיסים מהעובדים השונים בישראל. בנוסף, גם חוסר מודעות של העובדים להטבות המס המגוונות להן הם זכאים גורם לשגיאות בגובה המס הנדרש מהם על ידי רשות המיסים.

ככלל, כל עובד ששילם מס הגבוה מזה שהיה צריך לשלם על פי התנאים, זכאי לקבל את כספו בחזרה בהליך הנקרא החזר מס. את החזר המס ניתן לקבל אם מבקשים אותו עד 6 שנים לאחר סיום השנה עליה הוא מבקש אותו (לאחר מכן הבקשה תידחה בגין חוק ההתיישנות). לסכום המוחזר בהחזר המס מתווספים הפרשי הצמדה וריבית בשיעור ארבעה אחוזים. 

אז איך זה שמידי שנה מס הכנסה מדווח על חובות של מיליוני שקלים לעובדים בישראל בשל עיוותי מס, ולמה כל כך הרבה אנשים לא פונים למס הכנסה בבקשה להחזר מס? כנראה התשובה היא שאותם אזרחים שמס הכנסה חייב להם כסף, נרתעים לפנות לרשויות המס. הרי 'אם אני אגיש בקשת החזר מס למס הכנסה, הם יבדקו אותי כל הזמן'. אז זהו, שלא – מס הכנסה אינו בודק אנשים אם אין צורך בכך, ואם אכן הוא חייב לכם כסף, אין סיבה שלא תבקשו אותו. רוב הסיכויים שאינכם מסתירים דבר מרשויות המס, ולכן אין כל סיבה שלא תפנו אליהם בבקשת החזר מס (לעומת זאת, אם אתם דווקא כן מסתירים דבר כזה או אחר מרשויות המס, אולי כדאי שלא תסתכנו על מנת שלא תחשפו עצמכם לרשויות המס). 

 

מהן הסיבות לחובות של רשויות המס?

על פי רוב, הסיבה שבגינה ישנו עיוות במיסוי היא שהמיסים מנוכים בכל חודש מתלוש השכר לפי תיערוך ההכנסה השנתית של העובד, שלפיה אמור להיות מחושב המס, בעוד שבפועל רק בסוף השנה היא נודעת. גם אצל עצמאיים קיימת בעיה זהה: הם משלמים בכל חודש מקדמה לפי הכנסתם החודשית המהווה ערך להערכת ההכנסה השנתית לפיו (שבדרך כלל איננה מדויקת). 

בשני המקרים עלולים להיות מקרים בהם העובד משלם מס גבוה מהנדרש לפי הכנסתו השנתית, ובמקרים אלו הוא זכאי להחזר מס. נוסף על כך, ישנם גורמים נוספים אותם נפרט בהמשך העשויים לגרום לחוב של רשויות המס כלפי העובדים, אשר כאמור יוביל להחזר מס.

 

מהם המקרים העשויים לזכות בהחזר מס?

ככלל, ישנם מקרים לא מעטים העשויים לזכות עובדים בהחזר מס. כעת, נציג מספר מקרים שכאלה:

  • כאשר עובד מפוטר מעבודתו ולא עובד בכל חודשי שנת המס. במקרה כזה, במהלך החודשים בהם הוא עובד, סכום הכסף המנוכה ממשכורתו מחושב בהנחה כי ימשיך להרוויח משכורת דומה במהלך כל השנה, ועל כן הוא משלם יותר מס ממה שהוא חייב.
  • כאשר עובד לא מבקש הקלות במס להן הוא זכאי בשל פטורים מסוימים, זיכוי מס בשל תרומה, נקודות זכות ועוד.
  • כאשר העובד במספר מקומות עבודה בעת ובעונה אחת לא מבצע תיאום מס ומנוכה משכרו מס על פי הדרגה הגבוהה ביותר.

עוד חשוב לדעת, כי יש מספר סיטואציות שבגינן ייתכן ניכוי מס הכנסה בסכומים הגבוהים מהנדרש. גם בגין מקרים אלו, ניתן לבקש בקשה להחזר מס. להלן מספר דוגמאות לעניין זה: 

  • כאשר עובד מפריש כסף לביטוח פנסיה בעצמו ולא דרך המשכורת החודשית. סכומים אלה שמפריש העובד מזכים אותו בנקודות זכות נוספות אך הפרשתם אינה מבוצעת על ידי המעסיק, ולכן הם אינם מובאים בחשבון כל חודש בתלוש השכר.
  • כאשר לעובד נולד ילד במהלך שנת המס והוא לא הספיק לדווח על כך למעסיק במהלך שנה זו, ועל כן לא קיבל את נקודות הזכות הנוספות המגיעות לו בגין הלידה במהלך אותה שנה.

דוגמאות נוספות העשויות להוביל להחזרי מס – חופשת לידה, פיטורים במהלך השנה, הפרשות עצמאיות לקרנות חיסכון פנסיוניות, שנה מוצלחת בשוק ההון שבאה לאחר הפסדים במסחר בשוק ההון בשנה הקודמת ועוד.  


איך מגישים בקשה לקבלת החזר מס?

כדי להגיש בקשה להחזר מס יש לגשת ללשכת פקיד השומה אליה משתייכים לפי איזור המגורים (אין אפשרות לבקש החזר דרך האינטרנט). על עובדים שכירים למלא את טופס מספר 135 ולצרף מסמכים שונים המפורטים בטופס.

בנוסף, יש להביא בנוסף גם את טופס מספר 106 הניתן לעובד ממעסיקו וכן יש לצרף אישורים שונים המהווים עילה להקלות שונות בתשלום המיסים. יש לשים לב כי יש להביא ללשכת פקיד השומה את כל טפסי 106 הרלוונטיים, כלומר – אם מוגשת בקשה עבור שנת 2017 לדוגמה, יש לצרף את טפסי 106 מכל המעבידים שהעסיקו את העובד באותה השנה. עובדים עצמאיים צריכים למלא את טופס מספר 1301 ולצרף אליו את האישורים הרלוונטיים. לכל אלו יש לצרף אסמכתא מתאימה על מנת לאמת את פרטי חשבון הבנק של המבקש, כך שאם אכן יהיה זכאי להחזר, הוא יגיע אליו ישירות לחשבון הבנק.

עבור כל שנת מס יש לבצע בקשה נפרדת ולהביא עבורה את כל האישורים משנה זו וכל הטפסים הנדרשים.

 

החזרת המס

אם העובד אכן מתברר כזכאי להחזר מס, הכסף יועבר לחשבונו תוך שנה מיום הבקשה או תוך שנתיים מתום שנת המס שבגינה התבקש ההחזר (המאוחר מבניהם). תשלום החזר המס מועבר באופן ישיר לחשבון הבנק אותו הזין מגיש הבקשה.

החזרי מס
עוד בנושא מיסים
שח מט
6 משחקים שישפרו לכם את החשיבה האנליטית

החשיבה האנליטית היא כישור חיוני בעולם המודרני, שבו אנו נדרשים לקבל החלטות מושכלות ולפתור בעיות מורכבות באופן תדיר. משחקים מסוימים יכולים לסייע בפיתוח כישורי החשיבה

a tax calculator
תכנון מס מקצועי לקראת פרישה

יוצאים לפנסיה? כדאי שתכירו את סעיף 125ד לפקודת מס הכנסה – פטור על רווחי הון אנשים שמשקיעים בניירות ערך נדרשים ברוב המקרים לשלם סכום גבוה

בחירה נכונה של יועץ תעסוקתי

איך לבחור יועץ תעסוקתי? לאורך הקריירה, זה טבעי להרגיש לפעמים שאנחנו לא במקום המדויק לנו ביותר, בין אם מבחינת התגמול, הסיפוק מהעבודה או אפילו היבטים

חשיבות הביטחון בזוגיות

בכל הנוגע למערכות יחסים אינטימיות, ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לחיבור מוצלח ומספק בין בני זוג. אחד הגורמים החשובים ביותר הוא תחושת הביטחון של הגבר

מחפשים פוסט מסוים?
נא להקליד בשורת חיפוש את הפוסט שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
חיפוש