דרכון רומני – איך מוציאים, ומה זה נותן?

מדינות אירופה בכלל ואלו החברות באיחוד האירופי בפרט, מהוות מוקד משיכה לישראלים רבים, זאת בשל היתרונות הנתונים לאזרחיהן. מאז כניסתה של רומניה לאיחוד האירופי, החזקת דרכון רומני מאפשר לישראלים רבים להנות מכל הטוב שיש לאירופה להציע, אך בשל זיקה של אחד הדורות הקודמים למדינה. אז מי יכול ומה התהליך לקבלת הדרכון? 

 

היתרונות שבאזרחות אירופאית 

האיחוד האירופי הוקם לאחר מלחמת העולם השנייה, לשם שיקום אירופה ההרוסה. במהלך השנים התפתח האיחוד, צבר עוצמה מדינית, כלכלית והתפתח בתחומים רבים נוספים, עד אשר נחתמה אמנת מאסטריכט בשנת 1992, ויצרה את המודל של האיחוד האירופי כפי שאנו מכירים כיום. נכון להיום, מתקיים הארגון מכוח אמנת ליסבון, שנחתמה בשנת 2009.  

המודל שאנו מכירים הוא זה שיוצר בליבנו (כולנו או רובנו) את הכמיהה לדרכון אירופי. הארגון הפך את כלל המדינות החברות בו לשוק כלכלי וחברתי גדול. בתוך שוק זה, זכאים כלל תושבי המדינות הללו, לבצע פעולות רבות ללא כל הגבלה. על תושבים אלו לא חלות כל מגבלות תנועה, שינוע סחורות וכספים בין המדינות החברות, היעדר תשלומי מכס ועוד. כעיקרון, מדיניות האיחוד מבוססת על ארבע חירויות מוגדרות בחוק האירופאי, והן החירות לתנועה חופשית של אנשים, הון, שירותים וסחורות, בין כלל החברות בארגון. 

כפי שניחשתם, המצטרפת הטרייה לאיחוד האירופי, החל משנת 2007, היא רומניה. 

 

הסיבות לעליית הדרישה לדרכון רומנית 

כאמור, מכוח הצטרפותה של רומניה למדינות האיחוד האירופי, מחזיקי אזרחות רומנית הינם בעלי זכויות רבות בקרב מדינות האיחוד האירופי. לצד ההגדרה הכללית המוצגת לעיל, לעניין ארבעת החירויות, ישנן חירויות ספציפיות הקוסמות לקהל הישראלי, שרואה במדינות אירופה השונות יעד מפלט במקרה הצורך. 

אותם אזרחים לא ייאלצו להוציא היתר תעסוקה ויוכלו לעבוד ברחבי האיחוד באופן חופשי,  אפשרות שקוסמת לשחקני כדורגל, שמרגע הוצאת הדרכון הרומני לא יוגדרו כשחקנים זרים. כמו כן, מחזיקי אזרחות רומנית יהיו זכאים לגור ברומניה עצמה, ובנוסף זכאים לגור בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי ללא כל מגבלת זמן או מיקום, זאת לצד הזכות ללימודים אקדמאים במספר ממדינות האיחוד, בחינם או בהנחה משמעותית. תוספת נוספת, אותה יכולים רבים מכם לגלות כנעימה במיוחד, היא זכות הגישה לארצות הברית ללא הנפקת ויזה, לתקופה של עד שלושה חודשים. 

 

הזכאים והטפסים הנדרשים – הוצאת אזרחות 

כצפוי, לא כל אדם יכול להגיש בקשה להוצאת דרכון רומני. ככל שאתם בעלי אזרחות רומנית, אתם יכולים להתחיל בהליך קבלת הדרכון הרומני. ככל שאינכם, עליכם לבחון האם אתם זכאים לקבלת אזרחות רומנית. חוק האזרחות הרומנית (מס' 21), הוא המקביל לחוק השבות הישראלי, ומסדיר את אופן קבלת האזרחות.

תחילה, יש לבחון האם אתם, או בני משפחתכם, זכאים לקבלת אזרחות רומנית, כאשר הבאים זכאים לקבלתה:

 • כל אדם שנולד ברומניה וצאצאיו.
 • תושבי אוקראינה/מולדובה ילידי השנים 1919 – 1940 (בשל היות אלו בעבר תחת ריבונות רומניה) וצאצאיו.

יש לציין כי הצאצאים הזכאים להגיש בקשה לדרכון רומני הם עד דור שלישי לאחד מאלו האמורים לעיל. כמו כן, יש לעמוד על כך שצאצאים מתייחס הן לאלו הביולוגיים והן לאלו המאומצים. נקודה נוספת, במסגרת הגשת הבקשה לדרכון רומני, היא כי ניתן להגיש בקשה לאזרחות גם עבור יליד רומניה שאינו בחיים. בנוסף, חשוב לציין כי לא ניתן לדלג על דור. כלומר, ככל שאתם מעוניינים בהנפקת דרכון רומני, המתבסס על סבכם וסבתכם, עליכם להתחיל הליך הנפקת דרכון ואזרחות גם להוריכם. 

 

השלב השני להשגת היעד, הוא הדרכון הרומני, הוא השלב הבירוקרטי, שמטרתו הוכחת זיקה משפחתית בינכם לבין בעל האזרחות החדש, וכן מספר טפסים נוספים. לבקשה יש לצרף:

 • צילום דרכון ותעודת זהות ישראליים בתוקף. 
 • תמצית רישום ממשרד הפנים הישראלי 
 • טופס בקשה מובנה, ובו כלל הפרטים האישיים של מבקש האזרחות. 
 • טופס בקשה מובנה, הכולל הצהרה של מבקש האזרחות. 
 • טופס מימוש או היעדר רצון לממש את זכות המבקש לדיור ברומניה. 
 • תעודת יושר מטעם משטרת ישראל, ולעיתים גם מטעם משטרת רומניה.
 • במקרים בהם המבקש אדם נשוי – תעודת נישואין ותעודת לידה של בן או בת הזוג. 

יש לציין כי על כלל המסמכים האמורים נדרשת חתימת נוטריון ולצידה חותמת אפוסטיל, לשם אימותם ואישרם. כמו כן, על המסמכים להיות מתורגמים לשפה הרומנית.

 

את המסמכים האמורים יש להגיש בקונסוליה הרומנית. אנשי השגרירות אינם דוברי אנגלית ברובם, ולפיכך מומלץ להגיע בליווי דובר השפה הרומנית. כמו כן, מומלץ להגיע מוקדם אל השגרירות, זאת לשם הימנעות מעומס. שעת פתיחת מוקד הרישום היא 07:00.

לאחר הגשת כל אלו, יחל הטיפול בבקשה. אורך הטיפול הוא מספר חודשים, ולפיכך יש להתאזר בסבלונות. כמו כן, לעיתים תידרשו להגיש טפסים נוספים במהלך ההליך. בתום הבדיקות, תימסר החלטה בכתב אודות החלטת הרשויות הרומניות, ובאם התקבל אישור, תוכלו להתחיל בהנעת הליך הנפקת הדרכון הרומני. 

 

קבלת הדרכון עצמו

לאחר קבלת האזרחות הרומנית, או באם יש לכם אחת כזו, סלולה בפניכם הדרך לקבלת הדרכון הרומני. לשם קבלת הדרכון הרומני, בניגוד לקבלת אישור לאזרחות, עליכם לאגד מספר טפסים:

 • תעודת אזרחות רומנית על שם המבקש
 • תעודת לידה בשטנץ הרומני, הכוללת מספר זהות רומני
 • באם המבקש נשוי – תעודת נישואין בשטנץ הרומני, הכוללת מספר זהות רומני 
 • טפסי בקשה – מצויים באתר האינטרנט של השגרירות או באופן פיזי בשגרירות עצמה

אורך הטיפול בבקשות אלו הוא קצר יותר מאשר בקבלת האזרחות, ולרוב מתקבלת תוצאה עד ארבעה שבועות מתאריך הגשת הבקשה. 

טביעת אצבע - דגל רומניה
עוד בנושא צרכנות
שח מט
6 משחקים שישפרו לכם את החשיבה האנליטית

החשיבה האנליטית היא כישור חיוני בעולם המודרני, שבו אנו נדרשים לקבל החלטות מושכלות ולפתור בעיות מורכבות באופן תדיר. משחקים מסוימים יכולים לסייע בפיתוח כישורי החשיבה

a tax calculator
תכנון מס מקצועי לקראת פרישה

יוצאים לפנסיה? כדאי שתכירו את סעיף 125ד לפקודת מס הכנסה – פטור על רווחי הון אנשים שמשקיעים בניירות ערך נדרשים ברוב המקרים לשלם סכום גבוה

בחירה נכונה של יועץ תעסוקתי

איך לבחור יועץ תעסוקתי? לאורך הקריירה, זה טבעי להרגיש לפעמים שאנחנו לא במקום המדויק לנו ביותר, בין אם מבחינת התגמול, הסיפוק מהעבודה או אפילו היבטים

חשיבות הביטחון בזוגיות

בכל הנוגע למערכות יחסים אינטימיות, ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לחיבור מוצלח ומספק בין בני זוג. אחד הגורמים החשובים ביותר הוא תחושת הביטחון של הגבר

מחפשים פוסט מסוים?
נא להקליד בשורת חיפוש את הפוסט שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
חיפוש