פורטל שקוף - לחיים טובים יותר!

אייפון או אנדרואיד?

אם יש לכם מכשיר עם מערכת הפעלה מסוג אנדרואיד או אייפון – עם iOS, יכול להיות שחשבתם יותר מפעם אחת כבר להחליף. כדאי? לא כדאי? האם מחיר הבגידה ישתלם ותהנו ממכשיר חדש? אולי אתם זקוקים לכמה מילות עידוד כדי להשאר עם מערכת ההפעלה הנוכחית שלכם, ולא לעבור? בואו נעשה קצת סדר בבלאגן.

 

אייפון – מכשיר ספציפי, אנדרואיד – ריבוי מכשירים אפשריים

השאלה האמיתית לא מוצגת בכותרת נכון.

אייפון הוא מכשיר, אנדרואיד היא מערכת הפעלה. השאלה האמיתית צריכה להיות – iOS או אנדרואיד. מכשירים עם מערכת ההפעלה iOS הם בהכרח, אך ורק אייפונים. לעומת זאת, מכשירים שעליהם מותקנת מערכת הפעלה אנדרואיד – הם מגוונים מאוד ומגיעים משלל יצרנים ופסי ייצור. כל מכשיר שהוא לא אייפון עם מערכת הפעלה iOS, יש עליו גרסה כלשהי של אנדרואיד.

אם אתם חובבי מכשירים זולים (לואו קוסט), מכשירי  טווח מחירים ביניים, ריבוי ושלל אפשרויות לבחור בין יצרנים ולהחליף את המכשירים שלכם באופן תדיר – כנראה המאבק אבוד מראש – אתם תעדיפו אנדרואיד. המעבר מסמסונג לשיאומי, ממכשיר יקר למכשיר חדש זול, ממכשיר בעלות סבירה למכשיר בעלות יקרה – הכל יהיה נוח יותר באנדרואיד.

לעבור "בתוך" אותה מערכת הפעלה זה קל יותר, ואם אתם עוברים הרבה בין מכשירים ויצרנים או רוצים את האפשרות לקנות בזול – אתם אנשי אנדרואיד.

אייפון זו חתונה. בשביל גירושין, אתם צריכים להטריח את עצמכם לגבות ולהעביר הכל לאנדרואיד – וזה לא כזה פשוט, בטח לא כמו מעבר בין 2 מכשירי אנדרואיד שונים (גם אם הם מיצרן שונה, טווח מחירים שונה או סוג שונה לחלוטין).

כשאתם עוברים מאייפון לאנדרואיד – תוודאו שזה לתקופה ארוכה כי אחרת המעבר לא לגמרי משתלם. גם במעבר מאנדרואיד לאייפון – שווה מאוד להכיר את ההבדלים בין 2 המערכות ולעכל את זה שיהיה קשה לחזור, אם תרצו.

 

הישראלים מצביעים ברגליים – בארץ מעט אייפונים

בשנים האחרונות חלו שינויים משמעותיים באחוז הרכישות של אייפון לעומת מכשירי אנדרואיד. זה גם ככה לא מאבק הוגן כל כך, מאחר ואנדרואיד נמצא על מכשירים כל כך רבים ומגוונים, ו-iOS נמצאת אך ורק על אייפונים. הנתונים מסוף שנת 2017 מצביעים על כך שכשישית מהשראלים בעלי הסלולריים מחזיקים באייפון כלשהו, לעומת חמש שישיות מהישראלים, שברשותם כל מכשיר שהוא לא אייפון – עם אנדרואיד עליו.

הסיבות הן מגוונות – חלק מהמכשירים האלו זולים משמעותית מאייפון ומספקים תמורה נאותה מאוד למשתמש הממוצע (כזה שמצלם מידי פעם, קצת גולל בפייסבוק, ומקשקש עם משפחה וחברים בוואטס אפ), חלק אוהבים כל מיני גימיקים ותכונות במכשירים של יצרנים שאוהבים להפתיע, וחלק פשוט מאוהבים בסמסונג בארץ – כמעט מחצית המכשירים הסלולריים בידיים של אנשים הם של סמסונג. בארצות הברית – המצב שונה מאוד – שם אפל שולטת בשוק ביד רמה, קרוב למחצית המכשירים הנרכשים עם אייפון, ושאר המכשירים – מתפלגים לכל היצרנים האחרים במנות קטנות.

ההבדלים המהותיים עבורכם במערכת ההפעלה

בוא נדבר קצת על מערכת סגורה (אייפון) אל מול מערכת פתוחה (אנדרואיד. החסרון של אנדרואיד מאחר והוא בנוי בקוד פתוח (כלומר שלכל מפתח יש גישה לכל האופן שבו אנדרואיד בנוי, מה שמקל עליו לתכנת עבור אנדרואיד) הוא וירוסים, פרצות אבטחה וכדומה.

מכשירים רבים מגיעים למעבדות התיקונים בגלל כשלים בתוכנה. משתמש מנוסה – ידע לפתור את הבעיה בעצמו, אבל המשתמש הממוצע – ממש לא. המערכת הסגורה של אייפון מספקת הגנה חזקה יותר וטובה יותר מפני באגים, וירוסים ותוכנות ריגול למיניהם. אם אין לכם מידע רגיש או הכרחי בסלולרי שלכם (לא כולל תמונות ווידאו אותם אפשר לגבות בקלות דווקא באנדרואיד הרבה יותר מבאייפון), יכול להיות שזה לא יפריע לכם במיוחד.

מערכת פתוחה כמו אנדרואיד מאפשרת למפתחי אפליקציות "להשתגע" – לאנדרואיד אפשר לשנות את המקלדת (באייפון לא), באנדרואיד אפשר לשנות מהקרביים את כל המראה של שולחן העבודה והאייקונים (באייפון לא), באנדרואיד יש ווידג'טים מדליקים (באייפון לא), באנדרואיד אפשר להוריד ערכות נושא חדשות למכשיר ולשנות את כל העיצוב שלו (באייפון לא). מערכת iOS של אייפון היא אמנם בטוחה יותר, אבל מוגבלת פי כמה.

הנה דוגמא שתבהיר את ההבדל היטב: לפני כשנה הוצאתי אפליקציה לשוק יחד עם שותף. האפליקציה נקראת "קלוזר", היא יועדה לבעלי עסקים שעושים שיחות מכירה עם לקוחות פוטנציאלים על בסיס קבוע, והיא אפשרה לאנשים לשגר הודעות וואטס אפ מהירות וזריזות למי שכרגע סיימתם שיחה מולו, על פי תבניות מוגדרות מראש ומשתנים אותם מגדירים במקום תוך כמה שניות.

אפליקציה שכזו לא יכולה להתקיים באייפון! הסיבה – באייפון יש למתכנת אפליקציות הרבה פחות גישה למידע שעשוי להיות רגיש – ואי אפשר לדעת מתי שיחת טלפון נסתיימה (ולהקפיץ את האפליקציה שלך בסיום כל שיחה אוטומטית, משהו שהיה נדרש במקרה הזה), אי אפשר לדעת מה מספרי הטלפון שחייגו אלייך, לא הייתה גישה להיסטוריית השיחות, והיו עוד מגבלות רבות שמנעו מאיתנו את האפשרות לפתח אפליקציה זהה לאייפון. גם גרסה מוגבלת ובסיסית של האפליקציה שלנו, כשכבר הצלחנו לכתוב אחת עבור האייפון – נדחתה על ידי הצוות של אפל שבוחן את הדברים האלו.

דוגמאות נוספות הן אפליקציות להקלטת שיחות (שקיימות באנדרואיד, באייפון חסומה הגישה לאפליקציות להאזין או להקליט שמע נכנס או יוצא בזמן שיחה), אפליקציות אוטומציה, עליהן נדבר תיכף בהרחבה, או בגדול – כל אפליקציה שאינה עצמאית ובלתי תלויה בנתונים או מידע ממערכת ההפעלה.

 

אנדרואיד
בתמונה: מסך האנדרואיד שלי – עם ווידג'ט יומן ותזכורות ווידג'ט שסופר אחורה זמן לייב על שולחן העבודה. באייפון – לא ניתן להתאים באופן אישי בצורה כזו את המסך.

 

משתמשים מתקדמים – אוטומציה – רק באנדרואיד

אם אתם משתמשים טכניים כבדים, מתמצאים וחזקים יותר, כנראה שאתם כבר יודעים כמה אנדרואיד עדיף עבורכם. המערכת פתוחה ומאפשרת לכם לשחק איתה כמעט כאוות נפשכם (תוגבלו רק איפה שזה מסוכן עבור המכשיר שלכם, המידע שעליו או הפרטיות שלכם). תת סעיף של המערכת הפתוחה, היא האפשרות לאוטומציה במכשיר – שזהו יתרון בולט ומשמעותי ביותר במכשירי אנדרואיד, על פני מכשירי אייפון. בקצרה – אוטומציה היא האפשרות להפוך תהליכים קבועים לאוטומטיים, בלי התערבות שלכם.

לדוגמא – שהמכשיר יגיד לכם "ברוכים הבאים הביתה" כשהגעתם הביתה. שהסלולרי שלכם יעבור למצב "שקט" לגמרי בעצמו כאשר נכנסתם לחדר השינה שלכם. שתשלח הודעת וואטס אפ לאישתכם עם הכיתוב "הגעתי בשלום לעבודה", כאשר נכנסתם למשרד שלכם. אוטומציה זה נושא מרתק והדוגמאות שנתנו כאן הן על קצה המזלג בלבד – ממליץ לקרוא את הכתבה אליה קישרתי פה למעלה כדי להבין מה אפשר לעשות במכשיר ואיך בדיוק, באמצעות אוטומציה.

זכרו שכל הדברים המגניבים שכתובים בכתבה – אפשריים אך ורק באנדרואיד, ובכלל, כל שימוש טכני מתקדם, כל מי שמחפש להוציא מהמכשיר שלו קצת יותר ממיילים, וואטס אפ ופייסבוק – אנדרואיד זו האפשרות עבורכם.

 

מהירות ונוחות שימוש

בנוגע לנוחות שימוש – אני פשוט אשים את זה על השולחן כמו שלא נהוג לעשות – אם אתם משתמשים באנדרואיד שנים – הוא כרגע נוח עבורכם כבר כי אתם מכירים אותו, ואם אתם משתמשים באייפונים שנים – הם נוחים לכם יותר. הדיון על נוחות שימוש כמעט לא רלוונטי – במעבר בין מכשיר אנדרואיד לאייפון או להפך, יהיו לכם חבלי לידה, ותצטרכו ללמוד את ההבדלים שבגישה בין שני סוגי המכשירים.

אחרי תקופת הסתגלות – יהיה לכם נוח להשתמש במכשיר החדש בוודאות. גם החבר'ה באפל שמפתחים את iOS וגם החבר'ה בגוגל שמפתחים את אנדרואיד שמו המון דגש בשנים האחרונות על נוחות שימוש ופשטות המערכת, ואפשר להגיד בקלות שנכון להיום – אחרי שמתרגלים לכל אחת משתי המערכות האלו – שתיהן נוחות מאוד לשימוש.

יש דברים, מאחר ומדובר במערכת סגורה מול מערכת פתוחה, שקל מאוד לעשות באנדרואיד וקשה או בלתי אפשרי לעשות באייפון, דברים פשוטים ובסיסיים כמו לדוגמא להעתיק קבצים מהמחשב לסלולרי או מהסלולרי מהמחשב, להחליף רינגטון לשיר חדש שאתם אוהבים, וכדומה.

בנושא המהירות של המכשיר – זה כבר קצת יותר מורכב. באופן כללי – אייפונים יותר מהירים ממכשירי אנדרואיד, אבל יש הסתייגות סביב העניין הזה. אנדרואיד, כנאמר, היא מערכת פתוחה, וכל יצרן, בין אם זה סמסונג, שיאומי, וואווי או כל יצרן אחר, מגיש לכם גרסה מעט "שונה" של אנדרואיד.

היצרנים מקבלים אנדרואיד נקי מגוגל, משפצים, מוסיפים, משנים, מעצבים – ומגישים אנדרואיד ששונה (חלקם משנים מעט, חלקם משנים הרבה) מגרסת האנדרואיד הנקייה כפי שפותחה על ידי גוגל. השינויים האלו, כוללים בין השאר, העמסת אפליקציות שמותקנות על המכשיר כבר בהפעלה הראשונה (ולרוב לא ניתן להסיר אותם), הוספות של תכונות ואלמנטים תפעוליים במערכת ההפעלה.

השינויים האלו והאפליקציות שמוטבעות בכפייה על המכשיר – גורמות לעומס, איסוף נתונים ושימוש ברשת, זכרון שנזלל מהמכשיר – ומאטות אותו, בדרך כלל זה מתבטא חזק יותר כאשר הזמן חולף והמכשיר כבר אינו חדש. כשזה קורה – המכשיר שלכם הופך להיות ממהיר וחלקלק לאיטי.

סמסונג ידועה לשמצה בכך שהיא "מפוצצת" את המערכת המקורית בריבוי שינויים ואפליקציות שלא ניתן להסיר, וגרסת האנדרואיד שתקבלו במכשירי סמסונג, שונה מאוד מגרסת האנדרואיד כפי שהיא נכתבה במקור על ידי גוגל, לכן מכשירי סמסונג לרוב מאטים מאוד ככל שהזמן חולף. הסיבה לכך שסמסונג והרבה חברות נוספות משנות את המערכת המקורית, היא כדי שתתאים לאג'נדות שלהם, הם יכניסו בכח אפליקציות מטעמן, או תכונות שעשויות להשמע מגניבות ומדליקות לקהל היעד שאליו הם מכוונים.

אז… איפה ההסתייגות? לאחרונה גוגל בעצמה הוציאה מכשירים לשוק העונים לשם "פיקסל", סדרת מכשירים שהחומרה בה והתוכנה בה היא של אותו גורם – גוגל. האנדרואיד שמגיע עם מכשירי פיקסל הוא טהור לחלוטין – ללא תוספות או שינויים – וזה מורגש! המכשירים נשארים זריזים לאורך זמן, מאחר והזכרון לא נאכל ואין עומס על המערכת.

יצרניות רבות מוציאות מכשירים לשוק בשנים האחרונות עם אנדרואיד "כמעט" טהור, כלומר, עושות מעט שינויים ושינויים קטנים במערכת כפי שהיא יצאה במקור, וגם שם, בהחלט המכשירים עובדים מהר יותר, ויותר חשוב – מהר יותר לאורך זמן. אם אתם חסידים של מהירות וחלקלקות בתפעול המכשיר שלכם – קחו מכשיר עם אנדרואיד טהור או כמעט טהור שעלותו גבוה (מאחר ויש קשר ישיר בין עוצמת המעבד והזכרונות לבין התשלום לרוב) – ותקבלו חויה דומה מאוד לזו של מכשירי אפל.

 

עדכוני גרסה – אתם עשויים להשאר מאחור…

אם כבר מדברים על אנדרואיד טהור אל מול אנדרואיד ששונה מהמקור, יש לזה עוד חסרון: מאחר וחלק מהיצרניות משנות משמעותית את מערכת ההפעלה כפי שהיא יצאה מבית גוגל – חלק מהמכשירים מתעכבים עם עדכונים ולא מתעדכנים – דבר שאינו קורה באייפון. גוגל מוציאה לאויר העולם אנדרואיד חדש, גרסה חדשה – עם אפשרויות חדשות, תפעול חדש, שדרוגים, שיפורים, היצרנים מקבלים את הגרסה החדשה של אנדרואיד, ומתחילים לעבוד ולשנות אותה.

בסמסונג, כפי שהוזכר, משנים לא מעט את המערכת המקורית, כך שגם אם המכשיר שלכם חדש ודנדש, אתם עשויים לחכות אפילו חצי שנה וגם שנה שלמה עד שתקבלו את גרסת האנדרואיד החדשה, ומכשירים ישנים פשוט לא יקבלו עדכון בכלל – מאחר ובסמסונג בוחרים לא להשקיע ולהתאים את הגרסה החדשה של אנדרואיד למכשירים החדשים שלהם. באייפון – אין כזה דבר כלל.

ברגע שיוצא עדכון תוכנה למערכת ההפעלה – כל מכשיר שנקנה בזמן סביר של עד כמה שנים טובות אחורה – מעודכן ומעודכן מיידית, תוך זמן קצר, והמשתמשים יכולים להתחיל להנות מהאפשרויות ומשדרוגי התפעול והמראה של המכשיר שלהם.

ההסתייגות של מקודם תופסת גם כאן: מכשירי פיקסל אותם גוגל מייצרת – מקבלים עדכוני תוכנה של אנדרואיד מיידית, ללא שום השתהות – וכל המכשירים של גוגל עד היום קיבלו עדכונים מיידית – גם מכשירים ישנים. יצרניות מכשירים שבוחרות להשאיר את המערכת כמעט כמו שהיא יצאה מבית גוגל, מפתחות את השינויים הקטנים שהן רוצות די מהר, ומוציאות את העדכון תוך זמן קצר עבור המכשירים שלהם.

 

הבדלים נוספים שכדאי שתכירו

בעקבות כל מה שציינו עד כה ובמיוחד הבדלים בהרשאות, גישה, והיות המערכות של אפל סגורה ושל גוגל פתוחה, באנדרואיד יש הרבה יותר אפליקציות קיימות בחנות. אם אתם אנשים של פייסבוק, וואטס אפ ואינסטגרם ואפליקציות גדולות ורשמיות בלבד – לא תבחינו בהבדל.

אם אתם אוהבים להתקין גם כל מיני אפליקציות נישתיות – יתכן מאוד ואייפון הוא לא עבורכם.

גיבוי תכנים על ענן – הרבה יותר פשוט, חד משמעית, באנדרואיד. במכשירי אפל יש לכם שירות אחד בלבד – iCloud – שנותן לכם 5 גיגה גיבוי חינם, והרחבות בתשלום. במכשירי גוגל עם אנדרואיד תקבלו מגוגל גיבוי לא מוגבל עבור תמונות ווידאו שצילמתם במכשיר באיכות טובה (אך לא מקורית), ואם יש לכם מכשיר מסוג פיקסל שגוגל ייצרה, תקבלו גיבוי באיכות מקורית ל-3 שנים, ולאחר מכן באיכות טובה ללא הגבלה.

אם אתם צלמים מדופלמים ואוהבים לתקתק תמונות ולצלם סרטונים – הזכרון שעל המכשיר שלכם יסתיים די מהר, ו-5 גיגה גיבוי לא יספיקו לכם, ותאלצו לשלם בשביל לגבות את התכנים שלכם במעבר למכשיר חדש (או אפילו אם תרצו לגבות על ענן את התכנים סתם ככה). במכשירי אנדרואיד תוכלו להנות מגיבוי על ענן, ולכן "ייבוא" קל ופשוט של כל התמונות והסרטונים שלכם במידה ותעברו למכשיר חדש, עם הרבה פחות מגבלות, וכנראה גם בלי לשלם שקל.

 

אז, עכשיו כשסקרנו את השינוי המשמעותי שבגישה, בתפעול ובשימוש בין מכשירי אייפון ומכשירי אנדרואיד, מה אתם מחליטים? האם חשובה לגם מערכת פתוחה, או שחשובה לכם אבטחה טובה יותר וסיכוי כמעט אפסי לוירוסים? האם אתם רוצים מכשיר שישאר זריז לאורך זמן, או שאתם מעדיפים את התפעול במכשירים שסובלים מעומס כעבור כמה חודשים, כי גם ככה אתם מחליפים מכשיר כל שנה? ההחלטה שלכם, מקווה שעזרתי.

עוד כתבות מומלצות בנושא

לקבלת שיחת ייעוץ ממומחה

השאירו פרטים ומומחה יחזור אליכם בהקדם

הרשמו לניוזלטר שלנו

שתפו את המאמר בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
דילוג לתוכן