אאוטסורסינג (outsourcing) – מתי כדאי לעסק להעזר

מיקור חוץ (אאוטסורסינג – outsourcing) של מטלות הוא דבר מדהים שיש בו מגוון אדיר של יתרונות, במיוחד כאשר מדובר בעסקים שצריכים לעמוד בסטנדרט מסויים של הספק. כאשר אתם עושים אאוטסורס למטלה, אתם בעצם מגדירים למישהו מה הייתם רוצים שיעשה, סוגרים על מחיר, והוא פשוט עושה את זה במקומכם. המטלות יכולות להיות הכל החל מדברים רפטטיביים שעשויים לחרפן אתכם (ותמורת סכום סימלי – מישהו אחר יעשה במקומכם), דרך מטלות מציקות כמו טלמרקטינג או התעסקות עם טבלת אקסל והוצאת סטטיסטיקות, ועד כדי דברים שאולי אפילו אתם לא לגמרי יודעים לעשות בצורה מקצועית בעצמכם כמו עיצוב דפי נחיתה, עריכת וידאו או שמע, וכדומה.

קיימות פלטפורמות שמוקדשות לכל הנושא כמו upwork או fiverr, שם תוכלו לפתוח מכרז עם פרטי המטלה (קטנה או גדולה, כלומר, לביצוע מיידי או להשכרת שירותי הפרילנסר שיבצע עבורכם את המטלה לטווח ארוך), לקבל הצעות מחיר תוך זמן קצר מנגד, לחקור את המועמדים שמעוניינים, לצפות בהיסטוריה, הדירוגים שלהם והמחירים שהם מציעים, לראיין אותם בוידאו אם יש צורך, ולבחור לעצמכם מול מי מהם להתקדם.

 

עבור אילו מטלות כדאי שאעזר באאוטסורסינג?

ניסיתי למפות את כל המצבים שבהם אפשר וכדאי שתעזרו בשירותי אאוטסורסינג, והגעתי לרשימת הכללים והתנאים הבאים:

  • מטלות שאין בידיכם הידע או הכישורים לבצע.
  • מטלות שיש בידיכם הידע או הכישורים לבצע, אבל סביר להניח שמקצוען יבצע טוב יותר.
  • מטלות שיש בידיכם הידע או הכישורים לבצע בצורה מקצועית, אבל אתם מעדיפים להתעסק ולהשקיע את הזמן שלכם בדברים אחרים.
  • מטלות שיכול לבצע היטב אחד העובדים שלכם, אבל אתם מעדיפים שהוא ישקיע את זמנו במשהו אחר במקום.
  • עבור כל הסעיפים עד כאן, חובה שהמטלה תוכל להתבצע בצורה משביעת רצון גם בניהול מרחוק ואינה מצריכה את נוכחותכם או פיקוח מטעמכם באופן שוטף.

באופן אישי, אני חסיד גדול של אאוטסורסינג. אני משתמש בזה המון במסגרת העסקים שלי, וכבר פיתחתי יכולות מעולות להגדיר את עצמי היטב במכרזים ובהוראות בעבודה מול אנשים מרחוק (שזהו גורם קריטי בהצלחת ביצוע המטלה). אני מגדיל את הספקי הביצוע שלי בצורה חסרת תקדים, משלם על כך מעט ומקבל בדרך כלל תוצרים מדהימים. הנה כמה דברים שכבר הספקתי להזמין במיקור חוץ של מטלות דרך פייבר או אפוורק, זה יעזור לכם להבין את היתרונות וסוג המטלות שאפשר לעשות עבורן אאוטסורסינג:

 

  • ליטוש תמונה ישנה, הוספת צבעים לתמונה שהייתה שחור לבן, הסרת חלקים מהתמונה והסרת כל ה"שברים" מהתמונה. זוהי מטלה אישית שלא קשורה לעסקים שלי, אישתי הגיעה אליי עם תמונה ישנה של סבתא של סבתא שלה, וביקשה שאשפץ אותה עבור סבתא שלה. למרות שאני מספיק מתמצא בפוטושופ כדי לעשות את זה בעצמי, העדפתי לפתוח מכרז. פתיחת המכרז לקחה לי 5-6 דקות, במכרז שמתי את התמונה, והסברתי שצריך להוסיף לה צבע, ללטש, להסיר חלקים מיותרים שהגדרתי בתמונה ולהסיר את כל ה"שברים" שיש בתמונה. תוך דקות בודדות קיבלתי 4 הצעות מחיר למכרז שלי, בעלות של 5 עד 10 דולר לכל פרילנסר מציע. בחרתי דווקא אחד מאלו שנתנו הצעה גבוה – 10 דולר, מאחר והיו עליו ביקורות מדהימות. כל התהליך, במצטבר, לקח לי פחות מרבע שעה, ותמורת 10 דולר קיבלתי עבודה של כשעתיים עריכה גרפית על התמונה (היו בה הרבה שברים שהיה צריך לכסות באמצעות מברשות בפוטושופ, זו עבודה רפטטיבית איומה ומשעממת). הביצוע היה לא פחות ממעולה. אני לא מסוגל לדמיין את עצמי עושה את זה, כשאפשר להיפטר ממשהו כזה תמורת 35 שקלים וכמה דקות של פתיחת מכרז ובחירת פרילנסר לביצוע.

 

  • הפקת איור מקצועי עבור משחק וידאו חדש שכתבתי. חלק מהפעילות העסקית שלי מתעסקת בהפצת אפליקציות אופרטיביות ומשחקי וידאו בסלולר ולמחשב. נורא רציתי שעבור משחק חדש שכתבתי תהיה תמונת רקע לא פחות ממעלפת בתפריטים. אני מסוגל לעשות את זה בעצמי, אבל כנראה שמקצוען אמיתי יעשה זאת טוב ממני, מאחר ואני יודע לצייר יפה, ויודע גם איך להעביר את הציורים שלי למחשב ולהפוך את כל הצורות להנדסיות מדוייקות במחשב, ולצבוע יפה דרך מחשב או טאבלט, אבל העדפתי שלא להתעסק בזה בעצמי.  ניגשתי לאפוורק וכתבתי מסמך מפורט מאוד שמתאר מה בדיוק אני רוצה עם סקיצה מאוד בסיסית שאיירתי תוך דקות בודדות. היו מספיק מקצוענים באפוורק שהציעו 50-75 דולר עבור המטלה. בחרתי בסופו של דבר אחד מאלו שהציעו מחיר זול יותר של 50 דולר, ותיק העבודות שלו היה פשוט מדהים! עבודות מדהימות אחת אחת! תוך 3 ימים קיבלתי חזרה עבודה גרפית משוגעת יפיפיה, אין ספק שהבחור הוא מקצוען ואמן ועשה עבודה טובה פי כמה וכמה ממה שהייתי יכול לעשות עבור עצמי.

התוצאה הסופית. 50 דולר, 3 ימי עבודה, ואין ספק שהוא עשה עבודה הרבה יותר טוב ממה שאני מסוגל לעשות עבור עצמי.

 

אאוטסורסינג

 

  • שיחות טלמיטינג עם מפיקי אירועים – באחת מהטיסות שלי לאנגליה לפני כמה שנים, הקדמתי לצאת לחו"ל מוקדם יותר כדי להציע רעיון עסקי למפיקי אירועים מקומיים שם. שכרתי מישהו עם אנגלית מושלמת שיאתר מפיקי אירועים מקומיים שם, יתקשר אליהם, יציג את עצמו לפי תסריט שכתבתי עבורו ויקבע פגישה. מטלה שהייתי יכול לגמרי לבצע בעצמי, אך הייתה דורשת ממני זמן רב. זוהי מטלה עבורה שילמתי דולרים בודדים פר שעת עבודה, ותוך כ-15 שעות עבודה יומן הפגישות שלי ל-4 ימים באנגליה התמלא. את הזמן שחסכתי באיתור מפיקי אירועים אנגליים ושיחות הטלפון מולם, השקעתי בהקמת פרזנטציה מושקעת והכנת פגישות אפקטיביות מולם, כלומר – הפגישות הפכו להיות מוצלחות וטובות יותר בזכות זה שלא נאלצתי להשקיע זמן ומרץ בקביעת הפגישות.

 

קשרים ארוכי טווח

לפני כ-3 שנים, אני ושותף עסקי הגינו רעיון עסקי לאפליקציה לבעלי עסקים בסלולר, אפליקציה שתאפשר להם להקים ולשלוח הצעות מחיר מהירות ללקוח הפוטנציאלי בסיום שיחת מכירה טלפונית. עוד מטלה שהייתי יכול לבצע לבד, אבל מדובר בעבודה ארוכה מאוד של מאות (ואולי אפילו אלפי) שעות עבודה, במשך חודשים רבים. איתרנו מפתח אפליקציות בהודו שהסכים לפתח עבורינו את האפליקציה במחיר של 7 דולר לשעת עבודה. ניהלנו מולו פגישות וידאו אחת לשבוע כדי לראות את ההתקדמות, לשנות איפיונים במקרה הצורך, ולדון בהמשך עד שהאפליקציה הייתה מוכנה בסופו של דבר. הפרוייקט הזה היה כל כך מוצלח, שמאז כתבנו עם אותו תוכניתן הודי עוד 2 אפליקציות נוספות, כלומר, יצרנו איתו קשר ארוך טווח שבו הוא סוג של פרילנסר חצי-שכיר שלנו, שעושה עבורינו עבודות בתחום התכנות אפליקציות לאנדרויד. יש לנו שפה משותפת מולו, פרוטוקולי עבודה, והוא מקל עלינו מאוד ולמעשה "מקים לתחייה" כל חשק או חלום שיש לנו בתחום האפליקציות לאנדרויד. 

 

למה זה מתאפשר – כל כך זול ואיכותי?

הסיבה שאפשר להוריד מטלות באמצעות אאוטסורסינג, להנות מביצועים טובים ותוצרים איכותיים, ולשלם על כך כל כך מעט, היא בעיקר בגלל שהשימוש באאוטסורסינג מקוון פותח את הדלתות לפרילנסרים בחו"ל. העולם מלא בכשרונות ואנשי מקצוע איכותיים, ויש מקומות בעולם שבהם 30, 50 ו-200 שקלים זה המון כסף ביחס לשכר הממוצע במשק במדינה המדוברת. יש פרילנסרים שבאמצעות פלטפורמות כמו אפוורק או פייבר מצאו לעצמם הכנסה נוספת או הכנסה מלאה אך ורק באמצעות אאוטסורסינג, הכנסה לה הם היו זקוקים מאוד. תערבבו את זה עם פלטפורמות איכותיות כמו פייבר ואפוורק שמביאות מידע מלא לגבי היסטוריית ההזמנות, הדירוגים וחוות דעת לקוחות שלקחו את הפרילנסר הזה לעבוד בעבר, ואתם מקבלים גם פרילנסרים שכדי להמשיך ולהנות מההכנסה שהם מייצרים, מרגישים מחוייבות לתת שירות מעולה ותוצרים מעולים כדי שימשיכו להשכיר את שירותיהם גם בעתיד.

 

אילו מטלות אני לא יכול להוציא באאוטסורסינג?

מעט מאוד מטלות אי אפשר להוציא באאוטסורסינג לפרילנסרים מחו"ל. קודם כל, כמובן שמטלות בעברית או שדורשות ידיעה של עברית בעייתיות. לפעמים, אפשר לגשר על הפער, לדוגמא התוכניתן ההודי שעובד צמוד איתי ועם השותף העסקי שלי ב-7 דולר לשעה מקבל מאיתנו את הטקסטים העבריים ומשתיל אותם כפי שקיבל מאיתנו באפליקציות שהוא כותב עבורינו. יש מקרים שבהם כמובן שאם המטלה צריכה להעשות בעברית או מול דובר עברית – אי אפשר להוציא אותה במיקור חוץ.

שנית, לא כדאי להוציא מטלות קטנות ופשוטות שכדי להגדיר ולאפיין אותם ידרש ממכם זמן רב. אם אתם יודעים לערוך תמונות בפוטושופ, ויש תמונה שאתם רוצים שיערכו עבורכם אבל תצטרכו להסביר בדיוק מה אתם רוצים במסמך ארוך ומפורט, עדיף מבחינת זמן ההשקעה שכבר תערכו את התמונה בעצמכם. לפני שאתם מוציאים מטלות באאוטסורסינג נסו לחשוב האם אתם יכולים לבצע את העבודה בעצמכם בצורה מקצועית ואין עדיפות שיבצע אותה בעל מקצוע מומחה בתחום שהוא אינו אתם, כמה זמן יקח לכם להסביר ולהגדיר מה אתם צריכים, וכמה זמן המטלה עשויה להתמשך. התהליך של פתיחת מכרז, ניסוח מסמך דרישות (לפעמים כולל תרשימים או סרטוני הסבר), סקירת כל הצעות המחיר שקיבלתם, ראיונות עם המועמדים ובחירת המועמד הנבחר עשוי לקחת זמן שלא יצדיק הוצאת המטלה לאאוטסורסינג.

שלישית, אם יש מטלות שזקוקות לידע מקצועי ואתם צריכים שיבוצעו הכי מקצועי ואיכותי שיש, לפעמים כדאי שתשקלו לעשות אותן בעצמכם. תראו, כמו שהסברתי, אם בוחרים נכון מקבלים איש מקצוע ברמה מעולה, אבל אם יש משהו שממש קריטי שרמת המקצועיות בו תהיה גבוה, אולי כדאי שתבצעו את המטלה בעצמכם, במיוחד אם מדובר במטלה שקשורה בקשר ישיר עם המקצוע שלכם או העסק שלכם, ואתם מומחי תוכן בה.

רביעית, כל מטלה שדורשת ניהול מקרוב ולא ניתן לנהל מרחוק – תהיו חייבים לבצע בעצמכם או לתת למישהו לבצע תחת פיקוח שוטף שלכם. אל תטילו ספק במשמעת של הפרילנסרים שאפשר למצוא באתרי האאוטסורסינג, לא זו הכוונה, רובם מספיק אחראיים ומוסריים כדי להיות בעלי משמעת עצמית גבוה.הכוונה היא שאם יש מטלה דינמית מאוד שמשנה את אופיה והדרישות באופן תדיר, יתכן והתעדכנות תקופתית מול פרילנסר שנמצא מעבר לים פחות מתאימה לאופי המטלה. זה כולל גם מטלות "התנסות" שלגביהם אתם לא בטוחים איך יראו נהלי העבודה או הכללים, דברים חדשים שאתם מנסים לראשונה וכנראה שיוגדרו ויתעצבו תוך כדי עבודה.

עוד בנושא צרכנות
שח מט
6 משחקים שישפרו לכם את החשיבה האנליטית

החשיבה האנליטית היא כישור חיוני בעולם המודרני, שבו אנו נדרשים לקבל החלטות מושכלות ולפתור בעיות מורכבות באופן תדיר. משחקים מסוימים יכולים לסייע בפיתוח כישורי החשיבה

a tax calculator
תכנון מס מקצועי לקראת פרישה

יוצאים לפנסיה? כדאי שתכירו את סעיף 125ד לפקודת מס הכנסה – פטור על רווחי הון אנשים שמשקיעים בניירות ערך נדרשים ברוב המקרים לשלם סכום גבוה

בחירה נכונה של יועץ תעסוקתי

איך לבחור יועץ תעסוקתי? לאורך הקריירה, זה טבעי להרגיש לפעמים שאנחנו לא במקום המדויק לנו ביותר, בין אם מבחינת התגמול, הסיפוק מהעבודה או אפילו היבטים

חשיבות הביטחון בזוגיות

בכל הנוגע למערכות יחסים אינטימיות, ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום לחיבור מוצלח ומספק בין בני זוג. אחד הגורמים החשובים ביותר הוא תחושת הביטחון של הגבר

מחפשים פוסט מסוים?
נא להקליד בשורת חיפוש את הפוסט שאתם מחפשים, או שתוכלו לדפדף באתר
חיפוש